W celu zabezpieczenia się przed chorobami zębów i dziąseł przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym, codziennym ich szczotkowaniu. Druga kwestia to odpowiedni dobór pasty do zębów. Wprawdzie w mediach pojawia się dużo informacji na temat higieny, mnóstwo jest także reklam różnych marek, często brakuje nam jednak konkretnych wskazówek, czym się kierować przy zakupie pasty do zębów. Trzeba zwracać uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu – spośród składników aktywnych największe znaczenie ma fluor, który sprawia, że bakterie nie atakują szkliwa.
Osobom starszym i niemowlętom zalecane są jednak pasty bez tego składnika. Palenie papierosów, spożywanie dużej ilości herbaty albo kawy wpływa na przebarwienia uzębienia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pastę wybielającą. W przypadku krwawienia dziąseł należy upewnić się, że produkt skierowany jest właśnie do osób o takim problemie. Czyli sięgamy po specjalną pastę dla zębów wrażliwych.
Generalnie interesujący nas produkt powinien zawierać informację o tym, że jego działanie pozytywnie wpływa na dziąsła, chroni przed próchnicą, usuwa osady i pozostałości po spożywaniu jedzenia, nie powoduje uszkodzeń szkliwa i błony śluzowej. Z pewnością w paście do zębów muszą znajdować się substancje ścierne i czyszczące, jednak w odpowiedniej ilości.
RDA informuje nas o tym, ile substancji o działaniu ścieralności zawiera dana pasta do mycia zębów. Warto mieć świadomość, że pasty z wysokim współczynnikiem RDA (z ang. Radioactive Dentin Abrasio) typu 100-150 stosowane długotrwale mogą prowadzić do podrażnień dziąseł i poważnie uszkodzić szkliwo. Tak więc, jaki jest bezpieczny współczynnik RDA? W trosce o zdrowie zębów warto wybierać pasty do codziennego stosowania o współczynniku między 45 a 70. Natomiast w przypadku pasty przeznaczonej do zębów nadwrażliwych – RDA nie powinno przekroczyć 40. Z kolei stosując pastę o działaniu wybielającym lub też pastę dla nałogowych palaczy – maksymalnie do 100.
Substancje niepożądane w paście do zębów
Jakich składników nie powinna zawierać dobra pasta do mycia zębów? Do niepożądanych substancji zaliczamy: sacharynę, parabeny, dwutlenek tytanu. Czego jeszcze nie powinno być w paście do zębów? Przede wszystkim SLS, czyli sodium lauryl sulfate, sztucznych barwników, glikolu propylenowego, karagenu, aluminium, phenoexyethanolu. Pamiętajmy, że w pastach dla najmłodszych nie powinno też być dodatku cukru.
Jaka jest optymalna zawartość fluoru?
Jaka jest odpowiednia ilość fluoru w paście do zębów? Według norm ustalonych przez Unię Europejską pasta do mycia zębów z fluorem przeznaczone dla pacjentów dorosłych powinna zawierać 1000-1450 ppm. Jak to wygląda w przypadku najmłodszych pacjentów? U małych dzieci w wieku 2-4 lat wartość rekomendowanego fluoru powinna wynosić 250-500 ppm. Dla dzieci w wieku 5-7 lat zawartość fluoru może wynosić około 1000 ppm.
Czy istnieje uniwersalna pasta do zębów dla każdego?
Wielu pacjentów, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie ma do specjalisty mnóstwo pytań związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Jednym z najczęstszych jest pytanie dotyczące najlepszej pasty do zębów. Otóż nie ma jednej uniwersalnej pasty do mycia zębów, która będzie dobra dla każdego pacjenta. Pastę powinniśmy dobierać zawsze indywidualnie, uwzględniając stan uzębienia i potrzeby danej osoby. Warto więc ustalić dobór pasty ze swoim lekarzem dentystą lub wykwalifikowaną higienistką.
Podsumowując, wybór pasty do codziennego mycia zębów powinien być dobrze przemyślany. Nie kupujmy przypadkowego produktu, gdyż wybierając nieodpowiednią pastę, możemy uszkodzić szkliwo i zębinę. Pamiętajmy, że poza dobrej jakości pastą, równie istotna jest prawidłowa technika szczotkowania oraz nitkowanie zębów, używanie płynu do płukania jamy ustnej.