Zastosowanie wypełnienia stomatologicznego jest niezbędne w sytuacji, kiedy stracimy część zęba, na przykład na skutek próchnicy, ukruszenia lub innego urazu mechanicznego. Wypełnienie jest również sposobem na rekonstrukcję zęba podczas leczenia. Warto wspomnieć także o estetycznych walorach zastosowania odpowiedniego wypełnienia.
Do wyboru mamy różne rodzaje wypełnień. Ich typy zmieniały się na przestrzeni lat, razem z rozwojem medycyny i technologii. Do wypełniania zębów stosowane są coraz nowocześniejsze materiały. Rodzaj wypełnienia należy dostosować do konkretnego przypadku, ponieważ każdy pacjent ma inne potrzeby.
Wypełnienia – podział
Wypełnienia możemy podzielić na przykład na „tradycyjne” oraz inlay, onlay oraz overlay, które są alternatywą dla zwykłych plomb. Wypełnienia typu inlay pokrywa część powierzchni żującej zęba – stożki guzów, jednak bez ich szczytów. Onlay przypomina inlay, jednak jest on rozszerzony o szczyty. Natomiast wypełnienie typu overlay pokrywa powierzchnie żujące zęba w całości, a także inne powierzchnie – na przykład styczne lub językowe.
Wypełnienia możemy podzielić również pod względem materiałów, z których zostały wykonane. Najpowszechniej stosowane są kompozyty, które powstają z mieszanki sztucznych tworzyw. Takie wypełnienia są trwałe, estetyczne i stosunkowo mało inwazyjne. W stomatologii stosuje się również glasjonomery, czyli wypełnienia z cementów glasjonomerowych. Mają one ważną zaletę – łatwo łączyć je ze szkliwem i zębiną. Glasjonomery wydzielają jony fluorkowe, które dodatkową pomagają chronić zęby przed próchnicą. Są one jednak mało trwałe, dlatego zaleca się je przede wszystkim w leczeniu zębów mlecznych.
Z kolei kompomery lub giomery łączą w sobie zalety wymienionych wcześniej rozwiązań, czyli są plastyczne i dość trwałe.
Wypełnienia amalgamatowe to wypełnienia starszej generacji. Odróżniają się od naturalnego zęba, jednak są solidne i tanie. Ciekawą propozycją są złote plomby, które są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, takie wypełnienia są jednak drogie, ich założenie – inwazyjne, a kwestie estetyczne z nimi związane – dyskusyjne.