Aparat ortodontyczny a demineralizacja zębów – jak pozbyć się plamek na zębach?
Autor: gamadent

Aparat ortodontyczny to szansa na uzyskanie idealnego uśmiechu, o jakim zawsze marzyłeś. Należy jednak pamiętać o tym, że założenie go, niesie za sobą ryzyko wystąpienia pewnych ubytków. Ponieważ do zębów przymocowane jest ciało obce, może stać się ono schronieniem dla bakterii czy kamienia nazębnego.

I choć szkliwo jest najtwardszym materiałem w ludzkim organizmie, to niestety nie jest niezniszczalne. Pomimo bardzo wytrzymałej powierzchni, szczególnie podatne jest na negatywne skutki próchnicy, która zaś jest następstwem procesu znanego jako demineralizacja. Czym właściwie jest i w jaki sposób ją leczyć, szczególnie podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Skąd biorą się plamki na zębach?

Piękny, nienaganny i wymarzony uśmiech – prawdopodobnie zgodzimy się, że nie pasują do niego żadne nieprzewidziane plamki? Zazwyczaj nietrudno je przeoczyć, ponieważ są znacznie jaśniejsze niż reszta zębów. Powodowane przez coś, co nazywa się demineralizacją i określa mianem białych plam, są wynikiem bakterii i cukrów obecnych w jamie ustnej.

Niestety, demineralizacja może rozwijać się niezwykle szybko, szczególnie u pacjentów poddawanych leczeniu ortodontycznemu. Posiłki bogate w kwasy i cukry sprzyjają gromadzeniu się bakterii oraz płytki nazębnej, prowadząc do powstawania ubytków. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podczas noszenia aparatu utrzymywać wysoką higienę jamy ustnej oraz regularnie kontrolować stan zębów w gabinecie stomatologicznym.

Plamki na zębach – jak z nimi walczyć?

Nie musisz obawiać się, że po ściągnięciu aparatu plamki na zębach pozostaną z Tobą na zawsze. Istnieje kilka sposobów, aby skutecznie je wyeliminować.

Szczególna dbałość o higienę jamy ustnej

Przy regularnym i dokładnym szczotkowaniu – nawet po każdym posiłku – plamy mogą zniknąć już podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Jest to uwarunkowane indywidualną podatnością każdego z pacjentów.

Ponowna mineralizacja

Dla naszych zębów to niezwykle ważny proces, przywracający zdrowie zębów. Podczas mineralizacji bardzo ważnymi składnikami są:

  • witaminy A i D,
  • fluor obecny w większości past,
  • wapń nadający naszym zębom twardość,
  • cynk,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor.

Oprócz wyżej wymienionych składników, kluczową rolę odgrywa również dieta wzmacniająca ten proces. Należy więc spożywać produkty nie tylko bogate w witaminy, ale również twarde i chrupiące (oczywiście po ściągnięciu aparatu), ponieważ korzystnie wpływają na proces tworzenia się szkliwa.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Po ściągnięciu aparatu ortodontycznego wielu pacjentów decyduje się na profesjonalne wybielanie. Zabieg nie tylko pozwala na pozbycie się plamek, ale również wzmacnia walory estetyczne nowego, perfekcyjnego uśmiechu.

Istnieje jeszcze kilka dodatkowych możliwości, które pomogą Ci pozbyć się plam. W znalezieniu najlepszej z nich, pomogą nasi specjaliści. Nie zapomnij również o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu, które są podstawą zdrowego uśmiechu.

 

Udostępnij ten artykuł!