Białe, żółte czy niebieskie – czy ligatury ortodontyczne wpływają na wygląd naszych zębów?
Autor: gamadent

Leczenie ortodontyczne pozwala rozprawić się z wadami zgryzu. Zanim jednak na naszych zębach pojawi się aparat, trzeba podjąć kilka istotnych decyzji. Jedną z tych, do której pacjenci często nie przywiązują większej wagi, jest ta dotycząca koloru ligatury ortodontycznej.

Ligatury, czyli co?

Ligatury ortodontyczne to elastyczne gumki. Ich zadaniem jest podtrzymanie drucika znajdującego się w zamkach aparatu. To właśnie ligatury sprawiają, że nie dochodzi do przesuwania się łuku ani jego wypadania. Co ciekawe, nie są one zakładane raz na całe leczenie. Wymieniane są regularnie. Większość ortodontów decyduje się robić to na każdej wizycie kontrolnej.

Z czego wynikają różne kolory?

Ligatury dostępne są w różnych kolorach. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma on wpływu na funkcjonalność gumek. Kolor to jedynie kosmetyczny dodatek. Oznacza to, że ligatury różnią się jedynie kolorem. To, na jakie się zdecydujemy uzależniona jest więc wyłącznie od naszego gustu. Osoby dorosłe na ogół decydują się na gumki w kolorze jak najmniej rzucającym się w oczy. Dzieci chętnie stawiają na te kolorowe, co sprawia, że nosząc aparat, mogą pochwalić się tęczowym uśmiechem.

Jaki kolor jest najlepszy?

Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Ci, którzy nie chcą, aby aparat zbytnio rzucał się w oczy, decydują się najczęściej na ligatury białe bądź kremowe. Trzeba jednak pamiętać, że mają one skłonność do mocnego brudzenia się. Dość szybko się przebarwiają. Wystarczy zjeść posiłek, aby ligatur tych po prostu nie dało się nie zauważyć. Kilka obiadów czy śniadań sprawia, że pojawia się chęć jak najszybszej wymiany gumek na nowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ligatury szare bądź różowe, które nie rzucają się w oczy, a są mniej podatne na przebarwienia.
Z kolei ligatury kolorowe bledną. Przyczynia się do tego mycie zębów oraz spożywanie posiłków. Nawet gumki turkusowe szybko stracą intensywność i nie będą tak mocno rzucały się w oczy. Zapewnią natomiast wizualny efekt wybielenia zębów.
Niektórzy decydują się na ligatury czarne, które wydają im się niezwykle eleganckie. Tymczasem nie jest to najlepszy wybór. Taki kolor gumek sprawia, że zęby wydają się szare. Niektórzy mogą nawet sądzić, że są po prostu popsute.

Co najmocniej wpływa na kolor ligatur?

Do produktów, które najmocniej barwią ligatury zalicza się buraki, czarną herbatę, kawę, curry oraz czerwone wino. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na ligatury białe lub kremowe, lepiej wystrzegać się tym produktów.

Kolor ligatur nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o rolę, jaką mają do spełnienia. Wpływa jednak na to, jak prezentują się nasze zęby.

Udostępnij ten artykuł!