Bezzębie to problem, który dotyka coraz większą grupę pacjentów. Powodów utraty wszystkich zębów może być mnóstwo. Niezależnie od przyczyny całkowitego braku uzębienia, niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Dobrym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej pacjentów, jest wszczepienie implantów stomatologicznych.
Jakie są możliwe przyczyny bezzębia?
Zęby można stracić na skutek wypadku komunikacyjnego. U części pacjentów utrata zębów jest konsekwencją choroby np. paradontozy, czy szkorbutu spowodowanego poważnymi deficytami witaminy C. W niektórych przypadkach wypadanie zębów ma związek z chorobą onkologiczną, cukrzycą, osteoporozą, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Szpecące braki w uzębieniu dość często są po prostu skutkiem
wieloletnich zaniedbań higienicznych. Brak dobrych nawyków w obszarze prawidłowej higieny jamy ustnej sprawia, że pacjenci odwiedzający nasze gabinety stomatologiczne narzekają na chwiejność zębów lub ich bezpowrotną utratę. Jak nietrudno się domyślić, całkowitej utraty zębów częściej doświadczają seniorzy, niż osoby młode. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach liczba pacjentów z bezzębiem stale spada, natomiast wciąż jest to poważny problem, który w drastyczny sposób obniża jakość życia.
Jakie mogą być konsekwencje bezzębia całkowitego?
W przypadku utraty wszystkich zębów należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania naprawcze. Trzeba bowiem pamiętać, że brak zębów może skutkować zanikiem nie tylko tkanek miękkich, ale również kości. Pojawić mogą się nie tylko kłopoty z jedzeniem i trawieniem. Częstą konsekwencją, która pojawia się u pacjentów z bezzębiem, są zwyrodnienia stawów skroniowo–żuchwowych. U osób pozbawionych zębów znacznie szybciej pojawiają się tak zmarszczki, co sprawia, że osoba z bezzębiem wygląda na znacznie starszą, niż jest w rzeczywistości. Bezzębie całkowite ma też negatywny wpływ na samopoczucie i psychikę pacjenta, który może nie akceptować swojego wyglądu i unikać spotkań towarzyskich z obawy przed wyśmianiem.
Dlaczego u części pacjentów wykonywana jest proteza?
Proteza zębowa to rozwiązanie znacznie tańsze niż implanty, ale zdecydowanie mniej komfortowe. Wielu pacjentów uskarża się na lęk związany z możliwością wysunięcia się protezy w najmniej odpowiednim momencie. Do tego dochodzi konieczność jej wymiany. Stomatolodzy uważają, że nawet najlepiej wykonaną protezę trzeba wymienić maksymalnie co cztery lata.
Implant stomatologiczny – co to takiego i jakie ma zalety?
Implant stomatologiczny to nic innego, jak specjalna śruba, która umieszczana jest w kości żuchwy bądź szczęki. Wykonany jest z tytanu, czyli materiału, który nasz organizm bardzo dobrze toleruje. Implant zastępuje utracony korzeń zęba. Na nim mocuje się koronę, która imituje ząb. Dobrze wykonane implanty wraz z koronami do złudzenia przypominają prawdziwe zęby. Oczywiście nie każdy pacjent z bezzębiem może pozwolić sobie na zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych, choć bez wątpienia jest to bardzo korzystne rozwiązanie.
Czy implanty stomatologiczne są bezpieczne?
Niektórzy pacjenci podchodzą do implantów zębów z dużą rezerwą. Zupełnie niesłusznie. Wokół tych niewielkich, tytanowych śrub narosło wiele mitów i przekłamań. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że implantów stomatologicznych nie należy się obawiać. Wykonane są z wytrzymałego i profesjonalnego materiału, który jest w pełni bezpieczny dla organizmu i doskonale przez niego tolerowany. Plusem jest to, że raz wszczepiony implant stomatologiczny nie musi być wymieniany co kilka lat. Jeśli tylko pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza stomatologa i przestrzegał sumiennie zasad higieny jamy ustnej, możemy być pewni, że implanty będą służyły długie lata w idealnym stanie.
Problem bezzębia całkowitego. Jaki jest koszt implantów całej szczęki?
Cena jednego implanta stomatologicznego to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Warto mieć świadomość, że w przypadku całkowitego bezzębia szczęki i żuchwy, dana osoba musi być przygotowana na koszt oscylujący wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście są to raczej nieliczne przypadki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też rozłożenie wydatku na znacznie wygodniejsze płatności ratalne.
Podsumowując, implanty stomatologiczne to obecnie najlepszy sposób na uporanie się z bezzębiem. Są bezpieczne, trwałe, zapewniają komfort na najwyższym poziomie. Do tego wyglądają naprawdę bardzo naturalnie. Decydując się na nie, można być pewnym, że żadna z osób postronnych nie zorientuje się, że nie są to nasze prawdziwe zęby. Aby zapobiec nieodwracalnym zmianom w jamie ustnej, warto dbać o zdrowie zębów, codziennie używać nici dentystycznych, szczoteczki do zębów (manualnej lub elektrycznej) i płynu do płukania jamy ustnej. Bardzo ważne jest również nieunikanie wizyt kontrolnych u dentysty (najlepiej odwiedzać stomatologa co około pół roku).
Dzięki temu przy niewielkim wysiłku oszczędzimy sobie wielu problemów zdrowotnych i uchronimy się przed dużymi wydatkami finansowymi.