Autor: gamadent

Leczenie kanałowe spędza sen z powiek większości pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Kojarzy się z niemałym bólem leczonego zęba. Tymczasem dobrze wykonane leczenie kanałowe nie tylko ratuje ząb, ale w żaden sposób nie upośledza jakiejkolwiek funkcji jamy ustnej.

Nie zawsze jedno leczenie endodontyczne – bo tak właśnie określa się fachowo leczenie kanałowe – jest wystarczające. Stomatolodzy wskazują na szereg sytuacji, kiedy niezbędne okazuje się być powtórne leczenie kanałowe. Przeprowadza się je wówczas, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego. Również pęknięcie bądź ułamanie korony może być podstawą do przeprowadzenia leczenia kanałowego. Może również zdarzyć się tak, że z sąsiedniego zęba przenosi się stan chorobowy. Wówczas trzeba także przeprowadzić leczenie endodontyczne. Czasami podczas pierwszego leczenia nie wszystkie kanały zostały wypełnione, co nakłada konieczność ponownego leczenia.

Nie należy obawiać się powtórnego leczenia endodontycznego. W niektórych przypadkach jest to bowiem jedyna szansa na to, aby uratować ząb. Alternatywą dla leczenia kanałowego okazuje się być bowiem tylko ekstrakcja zęba, która powinna być brana pod uwagę wyłącznie jako rozwiązanie ostateczne.

Udostępnij ten artykuł!