Krzywy zgryz a prawidłowa dykcja – czy układ żuchwy wpływa na sposób mówienia?
Autor: gamadent

Wady zgryzu to poważny problem, który wiąże się nie tylko z defektem estetycznym i nieprawidłowym żuciem, ale również wadami wymowy. Bardzo często niewłaściwy układ żuchwy sprawia, że prawidłowa artykulacja głosek jest po prostu niemożliwa.

Różne rodzaje wad zgryzu

Nie ma jednej wady zgryzu. Nieprawidłowości w układzie żuchwy mogą być bardzo różne. Zalicza się do nich między innymi:

  • tyłożuchwie;
  • przodożuchwie;
  • zgryzy krzyżowe;
  • zgryzy otwarte.

Diagnozowane zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych wady zgryzu mają charakter albo wrodzony, albo nabyty. W przypadku wad wrodzonych mamy do czynienia z czynnikami genetycznymi, które doprowadziły do powstawania wady. Te o charakterze nabytym powstają na różnych etapach życia. Mogą być konsekwencją nieprawidłowej diety, nawykowego ssania palca czy smoczka, obgryzania paznokci, urazów, a nawet nieleczonej próchnicy.

Żuchwa a wady wymowy

Aby artykulacja głosek była prawidłowa, niezbędna jest właściwa budowa aparatu artykulacyjnego. Obejmuje on nie tylko język i wargi, ale również podniebienie, policzki, a także żuchwę. To, jaką pozycję ma język, a także jaki jest jego zakres ruchu powiązane jest bardzo mocno z położeniem żuchwy. Kiedy u osoby występuje tyłozgryz bądź tyłożuchwie, dochodzi do cofnięcia języka w głąb jamy ustnej. Z kolei jeśli mamy do czynienia z przodożuchwiem, to język wysunięty jest do przodu, a jego położenie jest bardzo płaskie. W takim przypadku podniesienie języka jest bardzo trudne.
Zgryzy krzyżowe skutkują bardzo często pojawieniem się szczeliny między łukami. Wsuwa się do niej język, co sprawia, że głoski nie są wypowiadane prawidłowo. Jeśli zgryz jest otwarty, a więc zęby nie stykają się, niewłaściwie wypowiadane są między innymi takie głoski, jak:
c;
t;
dz.
To, jak wymawiamy poszczególne głoski, a także jak mocno są one zdeformowane uzależniona jest od rodzaju wady.

Odpowiednie leczenie

Nawet najlepszy logopeda nie pomoże, jeśli przyczyną wady wymowy będzie wada zgryzu. Dlatego tak ważne jest, aby skontaktować się z ortodontą i wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku dzieci możliwe jest zastosowanie aparatów ruchomych, które można zdejmować. Dorośli muszą przygotować się na aparat stały, a czas leczenia może wynosić nawet kilka lat. Wyeliminowanie wady wymowy to jednak nie jedyna korzyść, jaką można odnieść z dobrze poprowadzonego leczenia ortodontycznego. Poprawi się wygląd, żeby będą równe, utrzymanie higieny jamy ustnej stanie się znacznie prostsze.

Wady zgryzu to problem dotykający osoby w różnym wieku. Na szczęście dzisiaj można się z nimi skutecznie rozprawić.

Udostępnij ten artykuł!