Autor: gamadent

Stomatolodzy zalecają regularne dbanie o higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie mogą wystąpić m.in. choroby dziąseł. Dodatkowymi czynnikami, które sprzyjają ich pojawieniu się, jest cukrzyca czy podatność genetyczna. Zapalenia dziąseł mają pewne specyficzne objawy.Piękny uśmiech jest marzeniem każdego z nas. By cieszyć się zadbanymi zębami, należy zatroszczyć się o pokrywające je szkliwo. Wskazać można wiele czynników, które przyczyniają się do jego niszczenia. Poniżej przedstawiamy te, których warto wystrzegać się w pierwszej kolejności.

Do czynników niszczących szkliwo zębów zalicza się przede wszystkim pokarmy zakwaszające. Są to między innymi napoje gazowane oraz energetyzujące, alkohol czy cukier. Warto wystrzegać się ich nie tylko z uwagi na negatywny wpływ na zęby, ale również cały organizm. Do produktów kwasowych zalicza się także soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy oraz grejpfrutowy. Niekorzystnie wpływa też nabiał czy niektóre rodzaje mięs, ale akurat w tym przypadku trudno mówić o eliminacji tych produktów z codziennej diety. W ich przypadku wystarczy regularne mycie zębów.

Czynnikiem, który odbija się na stanie szkliwa naszych zębów jest również ich szczotkowanie zaraz po tym, jak jedliśmy kwaśne pokarmy. Zanim pobiegniemy do łazienki, aby szczoteczką usunąć wszystkie zalegające resztki jedzenia, zaleca się wypłukanie jamy ustnej. Nie trzeba nawet sięgać po specjalistyczny płyn – w zupełności wystarczy zwykła woda. Szczególnie dotyczy to soków owocowych oraz owoców cytrusowych. W ich przypadku należy odczekać nawet godzinę z myciem zębów.

Chcąc cieszyć się zdrowymi, mocnymi zębami, należy wykluczyć z diety również pokarmy zawierające cukier oraz skrobię. Obklejają one zęby, stanowiąc pożywkę dla bakterii. A te produkują kwasy wpływające negatywnie na szkliwo zębów.

Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby zęby były piękne i odporne na erozję szkliwa. Warto dodać, że wyeliminowanie z pożywienia produktów wpływających negatywnie na szkliwo, korzystnie odbije się na kondycji całego organizmu.

Udostępnij ten artykuł!