Autor: gamadent

Różnice między skalingiem a piaskowaniem zębów są niewielkie, ponieważ te dwa zabiegi wykonuje się zazwyczaj w jednym pakiecie. Skaling, nazywany także usuwaniem kamienia, ma na celu pozbawienie szkliwa złogów osadzonych w okolicach szyjek zębowych, czyli tuż przy nasadzie uzębienia. Ze względu na swoją budowę osad to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i toksyn, które niszczą nie tylko nasze szkliwo, ale mogą również dostać się do krwiobiegu. Jest to więc zabieg stosowany głównie w celach zdrowotnych, którego dodatkową korzyścią jest poprawa estetyki uśmiechu. Natomiast piaskowanie służy głównie polerowaniu już oczyszczonej powierzchni zębów i zapewnieniu w ten sposób ochrony przed ponownym osadzeniem się kamienia.

Pakiet dwóch zabiegów – jak to wygląda?

Skaling i piaskowanie wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu pierwszemu faktycznie usuwamy przebarwienia poprzez eliminację kamienia na zębach. W zagłębieniach osadu o nierównej powierzchni osadzają się złogi powstałe w wyniku reakcji z barwnikami pozyskiwane z jedzenia lub picia, a także będące wynikiem palenia papierosów. Skaling jest efektywny, ale nie tak dokładny jak piaskowanie, które również w pewnym stopniu przyczynia się do usunięcia kamienia. Metoda piaskowania pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak na przykład szczelin międzyzębowych. Do tego piaskowanie wygładza szkliwo, co chroni przed ponownym osadzaniem się kamienia. Wypolerowane piaskiem dentystycznym zęby mają o wiele lepszą estetykę, niż tylko po usunięciu osadu. Podsumowując – bez skalingu piaskowanie nie miałoby sensu, ponieważ w ten sposób polerowaniu uległby jedynie osad. Natomiast samo piaskowanie znacznie polepsza efekt usunięcia osadu, bo pozwala dłużej cieszyć się białym uśmiechem.

Charakterystyka zabiegu

Zarówno skaling, jak i piaskowanie przebiegają zazwyczaj bezbolesne. Usuwanie osadu jest wykonywane w sposób ręczny lub przy zastosowaniu ultradźwięków. Pamiętajmy, że skaling dotyczy głównie szyjek zębowych, tak że osoby cierpiące na wrażliwość dziąseł powinny uprzedzić o tym dentystę. W zabiegu piaskowania stosuje się specjalną maszynę, tak zwaną piaskarkę, która poleruje zęby za pomocą mieszanki drobnego piasku dentystycznego i wody. Po całym zabiegu specjalista aplikuje fluor, pierwiastek zmniejszający wrażliwość zębów na zmiany temperatury.

Udostępnij ten artykuł!