Różnice między skalingiem a piaskowaniem
Autor: gamadent

Różnice między skalingiem a piaskowaniem zębów są niewielkie, ponieważ te dwa zabiegi wykonuje się zazwyczaj w jednym pakiecie. Skaling, nazywany także usuwaniem kamienia, ma na celu pozbawienie szkliwa złogów osadzonych w okolicach szyjek zębowych, czyli tuż przy nasadzie uzębienia. Ze względu na swoją budowę osad to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii i toksyn, które niszczą nie tylko nasze szkliwo, ale mogą również dostać się do krwiobiegu. Jest to więc zabieg stosowany głównie w celach zdrowotnych, którego dodatkową korzyścią jest poprawa estetyki uśmiechu. Natomiast piaskowanie służy głównie polerowaniu już oczyszczonej powierzchni zębów i zapewnieniu w ten sposób ochrony przed ponownym osadzeniem się kamienia.

Pakiet dwóch zabiegów – jak to wygląda?

Skaling i piaskowanie wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu pierwszemu faktycznie usuwamy przebarwienia poprzez eliminację kamienia na zębach. W zagłębieniach osadu o nierównej powierzchni osadzają się złogi powstałe w wyniku reakcji z barwnikami pozyskiwane z jedzenia lub picia, a także będące wynikiem palenia papierosów. Skaling jest efektywny, ale nie tak dokładny jak piaskowanie, które również w pewnym stopniu przyczynia się do usunięcia kamienia. Metoda piaskowania pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak na przykład szczelin międzyzębowych. Do tego piaskowanie wygładza szkliwo, co chroni przed ponownym osadzaniem się kamienia. Wypolerowane piaskiem dentystycznym zęby mają o wiele lepszą estetykę, niż tylko po usunięciu osadu. Podsumowując – bez skalingu piaskowanie nie miałoby sensu, ponieważ w ten sposób polerowaniu uległby jedynie osad. Natomiast samo piaskowanie znacznie polepsza efekt usunięcia osadu, bo pozwala dłużej cieszyć się białym uśmiechem.

Charakterystyka zabiegu

Zarówno skaling, jak i piaskowanie przebiegają zazwyczaj bezbolesne. Usuwanie osadu jest wykonywane w sposób ręczny lub przy zastosowaniu ultradźwięków. Pamiętajmy, że skaling dotyczy głównie szyjek zębowych, tak że osoby cierpiące na wrażliwość dziąseł powinny uprzedzić o tym dentystę. W zabiegu piaskowania stosuje się specjalną maszynę, tak zwaną piaskarkę, która poleruje zęby za pomocą mieszanki drobnego piasku dentystycznego i wody. Po całym zabiegu specjalista aplikuje fluor, pierwiastek zmniejszający wrażliwość zębów na zmiany temperatury.

Skaling naddziąsłowy a poddziąsłowy

Pacjenci, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie często nie wiedzą, czym się różni skaling naddziąsłowy od poddziąsłowego. Oto krótkie wyjaśnienie obu typów tak naprawdę tego samego zabiegu stomatologicznego. Otóż skaling naddziąsłowy ma na celu usunięcie kamienia nazębnego z koron zębowych. W tym celu stomatolog przykłada głowicę skalera do powierzchni danego zęba. Za sprawą drgań o odpowiedniej częstotliwości i strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem, niechciany kamień nazębny, który psuje estetykę uśmiechu pacjenta jest rozbijany. Następnie specjalista poleruje miejsce, w którym był zlokalizowany kamień – dlaczego? Ponieważ na gładkiej powierzchni kamieniowi trudno się osadzić, tak więc dzięki polerowaniu dłużej możemy cieszyć się pięknym uśmiechem. Ile kosztuje ten typ skalingu? Zapraszamy do zapoznania z naszym cennikiem lub do kontaktu telefonicznego.

Przejdźmy teraz do skalingu poddziąsłowego, który jest bardziej skomplikowaną procedurą stomatologiczną. Tak naprawdę jest to już zabieg chirurgiczny. Na czym polega? Lekarz dentysta usuwa kamień, który osadził się nie nad a pod dziąsłami, w tzw. kieszonce dziąsłowej. Aby pozbyć się złogów kamienia spod dziąsła – sam skaler stomatologiczny nie wystarczy, trzeba użyć dodatkowo innego specjalistycznego urządzenia, a mianowicie kiretu. Jest to narzędzie stomatologiczne o charakterystycznym kształcie, które mówiąc potocznie, umożliwia specjaliście wymiatanie kamienia nawet z trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej pacjenta, w tym spod dziąseł.

Warto nadmienić, że w wielu przypadkach wykonuje się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy w tym samym czasie, by wygładzić powierzchnie zębów i poprawić przyleganie dziąseł. Po zabiegu usuwania kamienia stosuje się też fluoryzację, która pozwala wzmocnić korzeń zęba. Warto dodać, iż skaling poddziąsłowy jest nieco droższy od skalingu naddziąsłowego – ile kosztuje? O ceny zabiegów pytaj bezpośrednio lekarza stomatologa w gabinecie.

Podsumowując, skaling i piaskowanie to zabiegi, bez których trudno zachować zdrowy i ładny uśmiech. Warto poddawać się im regularnie co 6 miesięcy lub raz do roku. Częstotliwość zabiegów zależy m.in. od: trybu życia, poziomu higieny jamy ustnej, używek typu nałogowe palenie papierosów, stosowanej diety oraz indywidualnych skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. Zapraszamy serdecznie do kontaktu osoby zainteresowane kompleksową higienizacją jamy ustnej. Chętnie udzielimy też zainteresowanym wskazówek dotyczących prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów.

Udostępnij ten artykuł!