Jedną z intensywnie rozwijanych dziedzin stomatologii jest protetyka. Zajmuje się ona uzupełnianiem pojedynczym ubytków, a także odtwarzaniem wszystkich zębów. Aby jednak leczenie protetyczne było naprawdę skutecznie, niezbędne jest wcześniejsze leczenie przedprotetyczne.
Jaki jest cel leczenia protetycznego?
Leczenie protetyczne ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji jamy ustnej. Odtworzenie brakujących zębów sprawia, że można znowu prawidłowo mówić, możliwe jest także właściwie przeżuwanie pokarmów. Pozwala to wyeliminować szereg problemów trawiennych, istotnie poprawia również komfort życia, sprawia, że pacjenci przestają się izolować i rezygnować z kontaktów społecznych.
Leczenie przedprotetyczne – co to takiego?
Zanim nastąpi właściwe leczenie protetyczne, następuje etap leczenia przedprotetycznego – wspomnieliśmy już o tym we wstępie. Jego celem jest odpowiednie przygotowanie jamy ustnej do dalszych etapów leczenia. I tak, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba, stomatolog usuwa pozostałe zęby. Tyczy się to tych, które utrudniają leczenie protetyczne bądź zupełnie je uniemożliwiają. Usunąć trzeba także wszystkie te zęby, które nie nadają się do odbudowy. To ten etap leczenia przedprotetycznego, który wzbudza największe emocje wśród pacjentów. Na szczęście współczesna stomatologia dysponuje bardzo dobrymi lekami znieczulającymi. Dzięki nim cały zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Czasami leczenie przedprotetyczne może obejmować:
- wyleczenie próchnicy, jeśli zęby są nią zaatakowane;
- leczenie ortodontyczne – jeśli jest niezbędne, może znacznie opóźnić właściwe leczenie protetyczne;
- leczenie kanałowe.
Bardzo ważnym zabiegiem, który jest powszechnie wykonywany przed leczeniem protetycznym jest oczyszczanie pozostałych zębów z zalegających osadów. Skaling i piaskowanie są często niezbędne, aby możliwe było osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Trzeba pamiętać, że zaniedbania higieniczne, a do takich zalicza się zalegający na zębach kamień nazębny, mogą być powodem uszkodzenia nawet najlepiej wykonanych koron i mostów.
Współczesna protetyka daje pacjentom naprawdę bardzo duże możliwości. Dostępne obecnie protezy powstają z bardzo dobrych, trwałych i bezpiecznych dla pacjentów materiałów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy stomatolog i protetyk nie pomogą, jeśli zaniedbane zostanie odpowiednie leczenie przedprotetyczne. Jest ono niezbędnym etapem każdego leczenia protetycznego i pod żadnym pozorem nie wolno z niego rezygnować. Jest absolutnym kluczem do sukcesu.