Jakie zabiegi warto wykonać przed założeniem aparatu ortodontycznego?
Autor: gamadent

Wada zgryzu to problem, którego nigdy nie należy lekceważyć. Wbrew obiegowej opinii nie jest to bowiem wyłącznie defekt kosmetyczny. Leczenie ortodontyczny jest naprawdę skuteczne i daje spektakularne efekty. Zanim jednak na naszych zębach pojawi się aparat, niezbędne jest ich odpowiednie przygotowanie. Z jakich zabiegów warto skorzystać przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne u dzieci i dorosłych

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. W przypadku zębów mlecznych wystarczający jest aparat ruchomy, który zakłada się na kilka godzin w ciągu dnia, czasem również na noc. Osoby dorosłe skazane są na aparaty stałe, które znajdują się na zębach przez całe leczenie. Trwa ono średnio około dwóch lat. Ostateczny czas ustalany jest przez lekarza i uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady.

Jakie wady zgryzu można dzisiaj leczyć?

Ortodoncja doskonale radzi sobie dzisiaj z szeregiem wad. Do tych, które bezapelacyjnie wymagają leczenia zalicza się:

– tyłozgryz – w przypadku tej wady żuchwa jest wysunięta do tyłu;

– przodozgryz – to wada, która polega na wysunięciu żuchwy przed szczękę;

– zgryz otwarty – zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi, kiedy usta są zamknięte;

– stłoczenie zębów – zęby nadchodzą na siebie, jest to najczęściej spowodowane zbyt małą ilością miejsca w szczęce/żuchwie;

– zgryz głęboki – w przypadku tej wady siekacze górne pokrywają przeszło połowę wysokości siekaczy dolnych.

Wadą, której korekcję również warto rozważyć są szpary między zębami. Powstają one wówczas, gdy zęby są nieproporcjonalnie małe w stosunku do miejsca, jakie znajduje się w szczęce oraz żuchwie. Niektóre z wymienionych wad skutkują asymetrią twarzy, inne prowadzą do poważnych deformacji, powodują kłopoty z żuciem, a w konsekwencji z trawieniem.

Zabiegi przygotowujące zęby

Należy pamiętać, że żaden ortodonta nie założy aparatu na zęby, które zaatakowane są próchnicą. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego niezbędne jest uporanie się z ubytkami. Podobnie jest, jeśli chodzi o kamień nazębny. Przed założeniem aparatu niezbędny jest zabieg skalingu, czyli usunięcia złogów kamienia. Niektórzy stomatolodzy idą o krok dalej i zalecają swoim pacjentom również piaskowanie. Uzupełnia ono skaling, doczyszczając zęby w tych miejscach, w które skaler nie dotrze. 

Odpowiednie przygotowanie zębów do leczenia ortodontycznego ma największe znaczenie wówczas, gdy zastosowany zostanie aparat stały. Nie oznacza to jednak, że w przypadku leczenia aparatem ruchomym zęby mogą być zaatakowane przez próchnicę i pokryte kamieniem nazębnym. 

Udostępnij ten artykuł!