Próchnica to choroba, która sieje spustoszenie nie tylko w obrębie jamy ustnej. Powstałe w czasie próchnicy bakterie mogą zostać przeniesione przez układ krwionośny do całego naszego organizmu. Choroby zębów są najczęstszą przyczyną powstawania zakażeń odogniskowych, to znaczy stanów zapalnych, których źródła należy doszukiwać się w innych schorzeniach. Toksyczne substancje powstałe w wyniku próchnicy zęba atakują narządy miąższowe, w tym również płuca.
Zdrowe zęby to zdrowe płuca — o tym, jak dbać o zęby, mówią pracownicy Gamadent — gabinetu dentystycznego na NFZ w Krakowie
Jama ustna człowieka jest siedliskiem kilkuset bakterii, które pozostają niegroźne do czasu, gdy pod wpływem cukru dokona się ich aktywizacja. Rozwijająca się próchnica jest właśnie jednym z takich stanów, gdy bakterie działają w sposób wyjątkowo aktywny. Wśród występujących w jamie ustnej bakterii, są i te należące do grupy paciorkowców, głównych winowajców występowania zapalenia płuc. Brak dbałości o higienę jamy ustnej sprzyja więc zachorowaniu na tę poważną infekcję, szczególnie groźną dla dzieci i ludzi w starszym wieku. Natomiast osoby regularnie uczęszczające do dentysty są w stanie zareagować na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju próchnicy, co zabezpiecza przed długim, drogim i bolesnym leczeniem, a przede wszystkim chroni przed nabawieniem się bakteryjnego zapalenia płuc.
Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?
Próchnica to przypadłość w Polsce powszechna, czego przyczyną jest dieta bogata w biały cukier i mąkę. Często winne są również rzadkie wizyty u dentysty.
- W uchronieniu się przed próchnicą pomaga przede wszystkim regularna i dokładna higiena jamy ustnej, w tym mycie zębów po każdym posiłku.
- Szkodliwe jest podjadanie, ponieważ wstrzymuje ono proces odnawiania się właściwego pH w jamie ustnej.
- Osoby noszące sztuczną szczękę również powinny dbać o czystość swojej protezy.
- Odczuwając niechęć przed wizytami kontrolnymi u lekarza, warto uświadomić sobie, że próchnica może mieć przykre skutki nie tylko dla stanu naszych płuc. Równie niekorzystnie wpływa ona na kondycję wątroby, nerek, stawów i żołądka, prowadząc nawet do zawału serca.
- Zdrowe zęby są więc elementarnym składnikiem dbania o zdrowie organizmu. Wizyty u dentysty powinny być tak częste, jak wizyty u innych specjalistów.
Zapobieganie próchnicy krok po kroku
Dbanie o higienę jamy ustnej, to najważniejszy element zapobiegania próchnicy zębów. Poniżej przedstawiamy kilka strategii zapobiegania, które możesz wdrożyć, aby uniknąć uszkodzenia zębów w wyniku próchnicy.
1. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym
Dentysta może rozpoznać próchnicę, zanim będzie widoczna gołym okiem. Pamiętaj więc o regularnych wizytach kontrolnych, podczas których może wykonany być zarówno przegląd, jak i profesjonalne czyszczenie zębów.
2. Higiena jamy ustnej w domu
Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie to absolutne minimum. Jeśli masz możliwość, dbaj o czystość jamy ustnej po każdym posiłku. Nie zapominaj również o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych — nić dentystyczna usuwa pozostałości, których nie pozbędziesz się szczoteczką.
3. Ograniczenie cukrów
Staraj się unikać spożywania pokarmów lub napojów z dużą ilością cukru. Cukierki, ciasteczka i kolorowe napoje to źródło pustych kalorii oraz najwięksi sprzymierzeńcy próchnicy.
4. Pij wodę
Regularne nawodnienie dobroczynnie wpływa na cały organizm, również na nasze zęby, pomagając w pozbyciu się resztek pokarmu z ust.
5. Unikaj podjadania
Staraj się ograniczyć przekąski między posiłkami, ponieważ dostarczają one bakteriom jeszcze więcej cukrów, przekształcanych w szkodliwe kwasy.
Jak diagnozuje się próchnicę?
Kontrole dentystyczne przynajmniej dwa razy w roku, to najlepszy sposób na wczesne wykrycie próchnicy. Dlaczego wczesna diagnostyka przy tej chorobie okazuje się tak ważna? Dzięki wczesnemu wykryciu stomatolog może uratować znaczną część zęba.
Podczas wizyty kontrolnej, dentysta dokładnie obejrzy i zbada każdy ząb. Może również zlecić prześwietlenie — promienie rentgenowskie pokazują ubytki, zanim rozpad stanie się widoczny.
W jaki sposób leczy się próchnicę?
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania próchnicy. Zabiegi mogą obejmować:
– remineralizację — gdy próchnica zostanie wykryta na wczesnym etapie rozwoju, leczenie pomoże utrzymać szkliwo w dobrej kondycji. Zaleca się wtedy używanie specjalistycznej pasty do zębów oraz płynu do higieny jamy ustnej, a także leczenie fluorem w gabinecie dentystycznym.
– wypełnienie — gdy w zębie utworzy się dziura, dentyści pozbywają się zepsutego materiału i wypełniają otwór. Wypełnienia stomatologiczne wykonywane są z amalgamatu srebra, żywicy kompozytowej lub złota.
– leczenie kanałowe — zabieg stosuje się, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie rozwoju. Leczenie kanałowe pozwala na usunięcie zainfekowanej miazgi, niwelując ból spowodowany próchnicą.
– ekstrakcję zęba — jeśli leczenie kanałowe nie jest możliwe do wykonania, dentysta może zdecydować o usunięciu zęba. Lukę można jednak wypełnić, stosując w późniejszym czasie implant dentystyczny.