Czy leczenie zębów na NFZ odbiega jakością od leczenia prywatnie?
Autor: gamadent

Usługi stomatologiczne w naszym kraju mają charakter mieszany. Część z nich – dość ograniczona – dostępna jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, co oznacza, że pacjenci z nich korzystający nie są zobowiązani do uiszczania żadnych opłat. Z części można skorzystać wyłącznie prywatnie, co wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Wielu pacjentów zastanawia się, czy leczenie zębów na NFZ odbiega jakością od leczenia prywatnego.

Osoby ubezpieczone mogą korzystać z leczenia stomatologicznego, które częściowo jest refundowane – wspomnieliśmy o tym we wstępie. Trzeba pamiętać, że świadczenia stomatologiczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia odbiegają pod pewnymi względami od tych, za które musimy zapłacić. Tym, co może zniechęcać jest czas oczekiwania. Warto jednak wiedzieć, że jest on różny w różnych gabinetach. Korzystanie z bezpłatnej pomocy stomatologa nie oznacza, że będziemy musieli na wizytę czekać miesiącami. Dentyści z naszego gabinetu starają się, aby sprawnie przyjmować pacjentów, którzy tego potrzebują.

Co ważne, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wszystkich zabiegów, jakim możemy poddać się w gabinecie stomatologa. I tak, raz w roku każdy z nas może skorzystać z zabiegu usunięcia kamienia, ale już zabieg piaskowania, który specjaliści zalecają po usuwaniu złogów nazębnych, refundowany nie jest. W efekcie profilaktyka chorób przyzębia – jeśli ograniczymy się wyłącznie do oferty NFZ – nie jest pełna. Rozwiązaniem jest usunięcie kamienia w ramach NFZ i dokupienie wyłącznie piaskowania.

Jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne, to wyłącznie dzieci mogą korzystać z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby dorosłe muszą ponieść koszty we własnym zakresie. Żaden gabinet nie zaoferuje im nieodpłatnego prostowania wad zgryzu. Nie wynika to jednak z braku dobrej woli gabinetu czy przychodni, ale uregulowań prawnych, które w tym zakresie obowiązują.

Bardzo istotne różnice dotyczą stosowanych wypełnień. W przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych pacjenci, którzy ukończyli osiemnaście lat mogą liczyć na wypełnienia amalgamatowe. W przypadku zębów położonych między kłami stosowane są wypełnienia chemoutwardzalne. Z kolei materiały światłoutwardzalne, które powszechnie wykorzystywane są w gabinetach prywatnych, nie są w ogóle objęte refundacją. 

Wypełnienia amalgamatowe są niezwykle kontrowersyjne. Przede wszystkim wskazuje się na rtęć, która zawarta jest w amalgamacie, a która jest substancją toksyczną. Aby takie wypełnienie założyć, stomatolog musi usunąć znacznie więcej tkanek zęba niż wówczas, gdy sięga po wypełnienie światłoutwardzalne. Warto również pamiętać, że wypełnienie amalgamatem może skutkować podrażnieniem miazgi w momencie, kiedy pijemy gorące napoje bądź jemy gorące potrawy. Jest to mało komfortowe i może poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. 

Zastanawiając się, czy zęby leczyć odpłatnie, czy też w ramach refundacji przez NFZ, warto pamiętać, że zabiegi stomatologiczne są wykonywane przez tych samych lekarzy. Zakres refundowanych zabiegów jest wprawdzie nieco mniejszy, ale doświadczony stomatolog zrobi wszystko, aby nawet pacjent z okrojonym budżetem był naprawdę zadowolony.

Udostępnij ten artykuł!