Jedną z gałęzi stomatologii jest ortodoncja. Ta dziedzina stomatologii od kilku lat rozwija się bardzo prężnie. Dzisiaj większość osób nie lekceważy bowiem wad zgryzu, które są problemem nie tylko estetycznym. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych zmian w jamie ustnej. Czy wady zgryzu można leczyć również u osób dorosłych?
Przyczyny powstawania wad zgryzu
Zdecydowanie najwięcej wad zgryzu rozwija się w pierwszych latach życia dziecka. Zęby mogą ustawić się nieprawidłowo na skutek: używania przez dziecko smoczka, który został źle dobrany, ssania wargi albo kciuka, oddychania przez usta. Bardzo częstą przyczyną wad zgryzu jest także przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana zaawansowaną próchnicą albo urazami. Rozwojowi wad zgryzu można zapobiegać między innymi poprzez wczesne wprowadzenie karmienia dziecka przy pomocy łyżeczki. Żucie i gryzienie twardych pokarmów również zmniejsza ryzyko rozwoju wad zgryzu u dziecka. Rodzice powinni także starać się, aby dziecko nie wykształciło w sobie złych nawyków: gryzienia przedmiotów, ssania kciuka albo wargi.
Czy wiek pacjenta jest ważny w przypadku leczenia ortodontycznego?
Do ortodonty można zgłosić się z dzieckiem w wieku 2-3 lat. Nie oznacza to jednak, że już w tym wieku konieczne będzie leczenie. Na pewno jednak warto zgłosić się z pociechą do ortodonty, aby wstępnie ocenił zgryz malucha. Warto wiedzieć, że wady zgryzu nie cofają się samoistnie wraz z wiekiem. Wraz z upływem czasu dochodzi do pogłębiania się wad. Im wcześniej leczenie zostanie rozpoczęte, tym szybciej będzie można je zakończyć. Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu nie tylko u dzieci i nastolatków. Na leczenie ortodontyczne mogą zgłaszać się więc także osoby dorosłe, którym zależy na tym, aby mieć piękny uśmiech. Właściwą metodę leczenia współczesna ortodoncja jest w stanie dobrać niezależnie od tego, ile pacjent ma lat. Warto jednak pamiętać o tym, że leczenie wad zgryzu u dorosłych pacjentów z reguły trwa dłużej niż u dzieci. O ile też u małych dzieci na ogół z powodu wskazań ortodontycznych nie ma konieczności usuwania zębów, o tyle w przypadku dorosłych pacjentów takie wskazania zachodzą już bardzo często. Gabinety ortodontyczne coraz częściej odwiedzają także osoby starsze, które muszą przeprowadzić leczenie protetyczne. Efekty tego leczenia nie będą zadowalające, jeśli wcześniej nie zostanie skorygowany zgryz.
Leczenie ortodontyczne może zostać przeprowadzone w każdym wieku, także u osób dorosłych i starszych. W przypadku osób dorosłych aktywnych zawodowo, które nie chcą, aby leczenie było widoczne dla osób trzecich, możliwe jest założenie aparatu niedostrzegalnego dla osób postronnych.