Autor: gamadent

Złamany ząb – prawdziwy koszmar. Wiele osób sądzi, że z takim przypadkiem nie można zrobić nic poza ekstrakcją. Tymczasem okazuje się, że współczesna stomatologia doskonale radzi sobie również z takimi problemami.

Jeśli złamanie jest niewielkie i można je porównać raczej do ukruszenia, w zupełności wystarczy sięgnięcie po światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. To nowoczesny materiał, który swoją barwą do złudzenia przypomina naturalny kolor zębów. Jest bardzo trwały i pozwala na wykonanie rekonstrukcji w błyskawicznym czasie. Sięgnąć można także po licówki, które są bardzo chętnie wybierane przez pacjentów. Mają one postać cieniutkich płytek wykonanych z porcelany, które nakleja się na zęby. Wada? Wyższa cena, co sprawia, że nie każdego stać na tą metodę.

Dzisiaj dentyści radzą sobie również ze złamaniami całych zębów. Leczenie rozpoczynają wówczas do wykonania zdjęcia RTG. Następnie w złamanym zębie, po uprzednim oczyszczeniu kanałów, umieszcza się specjalny sztyft. W dalszej kolejności w miejscu zęba umieszcza się wykonaną z porcelany koronę. To metoda bardzo komfortowa, która wiąże się jednak z koniecznością odbycia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Nawet złamany ząb, jeżeli ma tylko w miarę zdrowe korzenie, nie jest powodem do większego niepokoju. Stomatolog z pewnością poradzi sobie z tym problemem.

Udostępnij ten artykuł!