Czy można zmienić kształt zęba? Konturing, bonding i licówki
Autor: gamadent

Piękny uśmiech to marzenie bardzo wielu osób. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzi stomatologia estetyczna oferująca różnego rodzaju zabiegi, których celem jest poprawa wyglądu zębów. Stomatologia estetyczna jest tą dziedziną stomatologii, która umożliwia nawet zmianę kształtu zęba. Okazuje się bowiem, że kształt zębów można zmienić, nie tylko decydując się na długotrwałe leczenie ortodontyczne. Możliwa jest również metamorfoza z wykorzystaniem koron dentystycznych lub licówek. Znacznie jednak częściej zmiany tej dokonuje się jedną z dwóch metod. Do popularnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, których celem jest zmiana kształtu zęba, należą bonding i konturing.

Na czym polega konturowanie zęba?

Na wstępie warto wyjaśnić, co kryje się pod pojęciem konturing zębów? Jest to zabieg, zalecany osobom mającym zbyt długie, szpiczaste i wystające poza linię ust zęby. W przypadku tego zabiegu zmiana kształtu zębów odbywa się poprzez ich odpowiednie zeszlifowanie. Szlifując, dentysta wykonujący zabieg nadaje zębowi nowy kształt, między innymi przez usunięcie nadmiaru zęba. Do szlifowania zębów używane są wykonane z diamentu wiertła, gumki i krążki ścierne. Niejako przy okazji z powierzchni zęba usuwane są wszelkie niedoskonałości. Umiejętnie wykonany konturing dodaje pewności siebie i zmienia harmonię uśmiechu. Warto zaznaczyć, że w przypadku bardzo dużych dysproporcji w uzębieniu i poważnych wad rekomendowane jest podjęcie leczenia ortodontycznego.

Wiele osób zainteresowanych tym rozwiązaniem zastanawia się, czy konturing zębów jest bolesną procedurą. Otóż zabieg jest bezbolesny, wykonuje się go bez znieczulenia. Na koniec ząb jest dokładnie wygładzany i polerowany. Co ważne w większości przypadków zabieg konturingu może zostać przeprowadzony podczas jednej wizyty, co jest bardzo wygodne z punktu widzenia pacjenta gabinetu stomatologicznego.

Jak wygląda bonding zębów?

Bonding zębów to kolejny bardzo popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala cieszyć się pięknym, idealnym uśmiechem. Jest to także procedura nieinwazyjna, dzięki której można bardzo szybko i skutecznie mieć ładne zęby. Zabieg bondingu polega na tym, że przednia część zęba zostaje zeszlifowana, a następnie odbudowana przy pomocy żywicy kompozytowej. W trakcie zabiegu dentysta nie ingeruje w tkankę zęba. W przypadku bondingu wybiera się odcień żywicy, którą zostanie odbudowany ząb. W efekcie odbudowany ząb nie różni się od pozostałych, tworząc estetyczną całość.

Ukształtowana z żywicy powierzchnia zęba jest utwardzana przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. Na koniec, podobnie jak przy konturingu, dentysta wygładza i poleruje ząb. Jak długo trwa bonding zębów? Przeprowadzanie zabiegu zajmuje specjaliście od 30 minut do 2 godzin. Jeśli procedura wykonywana jest u pacjenta ze znaczną nadwrażliwością zębów, może zostać podane znieczulenie miejscowe. Dzięki nowoczesnym materiałom kompozytowym można z powierzchni zęba usunąć nierówności, przebarwienia, spękania. Bonding to zabieg, któremu mogą poddać się także osoby, które chcą zmniejszyć lub zlikwidować diastemę. Część osób jest ciekawych, czy bonding jest odwracalny? Tak, metamorfoza uśmiechu metodą bondingu jest odwracalna, gdyż podczas zabiegu stomatolog nie ingeruje w tkanki zęba. Tak więc, chcąc stale cieszyć się efektem, jaki zapewnia bonding, należy co jakiś czas powtarzać zabieg.

Porcelanowe licówki

Ostatnim zabiegiem stomatologicznym, który umożliwia diametralną zmianę wyglądu zęba, jest zakładanie porcelanowych licówek. Czym są wspomniane licówki? To wykonane z porcelany łuski o grubości od 0,5 do 1 milimetra, które są naklejane na powierzchnię zęba. Nie powodują dyskomfortu (są niewyczuwalne) i dają bardzo naturalny efekt, co sprawia, że osoby postronne nie będą miały świadomości, iż nosisz licówki. Licówkami można zmienić nie tylko kształt, ale także kolor zębów. Nakładając licówki, można również zmniejszyć lub zlikwidować przerwy między zębami, dobrze maskują niedoskonałości zgryzu i pozwalają pacjentom pozbyć się kompleksów na tym tle. Idealnie sprawdzają się nawet w przypadku dużych ubytków. To nie koniec zalet tego rozwiązania.

Licówki porcelanowe są bardzo odporne na przebarwienia, a ich zakładanie nie jest tak inwazyjne, jak w przypadku pełnych koron dentystycznych. Nie bez przyczyny tak wiele osobistości znanych z pierwszych stron gazet decyduje się na założenie licówek porcelanowych – ten niepozorne łuski zapewniają nienaganną prezencję.

Podsumowując, istnieje co najmniej kilka metod zmiany kształtu zębów, dzięki którym można w szybki sposób zamaskować niedoskonałości uśmiechu, odzyskać zadowolenie z wyglądu i z pełną akceptacją spoglądać każdego dnia w lustro. Należy podkreślić, iż ostateczny efekt każdej z powyższych procedur w dużym stopniu zależy od doświadczenia, wyczucia i zmysłu estetycznego stomatologa, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór specjalisty.

Udostępnij ten artykuł!