Czym jest radektomia zęba?
Autor: gamadent

Współczesna stomatologia oferuje mnóstwo rozmaitych zabiegów, których celem jest próba uratowania zęba. Zalicza się do nich radektomię, która odpowiednio wykonana, pozwala na zachowanie zęba. Na czym polega zabieg radektomii?

Wielokorzeniowy ząb może mieć jeden korzeń, który nie będzie poddawał się leczeniu kanałowemu. Może być również tak, że na jednym z korzeni nie występuje torbiel. Aby więc nie usuwać całego zęba, można zdecydować się na zabieg radektomii. Jest to odcięcie zniszczonego korzenia przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych zdrowych. Warunkiem wykonania radektomii jest jednak możliwość zaopatrzenia tej części zęba, która ma pozostać. Może to być wkład koronowo-korzeniowy bądź korona protetyczna.

Radektomia zęba wykonywana jest po wcześniejszym przeprowadzeniu leczenia kanałowego. Ząb rozcina się i usuwa korzeń, który został chorobowo zniszczony. Pozostała zdrowa część jest podstawą do dalszego leczenia.

Wielu pacjentów często pyta czy zabieg radektomii wiąże się z dużym bólem. Na szczęście dzisiaj stomatologia dysponuje nowoczesnymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na bezbolesne wykonywanie tego rodzaju operacji. Pacjenci, którzy jednak bardzo boją się ewentualnego bólu, mogą zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu w narkozie.

Przeciwwskazania do zabiegu radektomii

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, radektomię (czyli upraszczając – amputację korzenia) przeprowadza się na zębach wielokorzeniowych, jednak nie zawsze możemy uratować ząb tą metodą. Z różnych względów nie u każdej osoby istnieje możliwość wykonania tej procedury chirurgicznej. Część pacjentów odwiedzających lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie zastanawia się, jakie są podstawowe przeciwwskazania do wykonania radektomii? Do głównych czynników wykluczających możliwość poddania się tej procedurze zabiegowej zaliczamy:

  • zbyt krótkie korzenie,
  • powikłania po leczeniu endodontycznym,
  • zły stosunek długości korony do korzenia,
  • choroby przyzębia,
  • złamanie pionowe zęba,
  • złamanie pionowe korzeni,
  • źle rokujące złamanie narzędzia stomatologicznego w kanale,
  • zły ogólny stan zdrowia pacjenta.

Warto wspomnieć, iż usuwanie korzeni zęba bez naruszania korony jest dość rzadką procedurą zabiegową, która mimo wielu niezaprzeczalnych zalet – w opinii stomatologów jest trudna i skomplikowana. Przed wykonaniem radektomii zęba lekarz stomatolog musi mieć pewność, iż pozostałe korzenie nie są objęte stanem zapalnym, w przeciwnym razie może dojść do poważnych komplikacji w przyszłości. Zwykle do odbudowy zęba używa się wkładów koronowo-korzeniowych. Warto mieć też świadomość, że po zabiegu amputacji korzenia, odbudowa zęba trwa kilka miesięcy.

Jakie są wskazania do radektomii zęba?

Skoro przedstawiliśmy główne czynniki wykluczające, warto przejść do wskazań do amputacji korzenia. Radektomię wykonuje się ze względów protetycznych, ale nie tylko. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są np.:

  • zmiany zapalne okołowierzchołkowe,
  • zaawansowana próchnica,
  • złamania zębów,
  • głębokie zapalenie przyzębia,
  • zakrzywienie korzeni.

Co gwarantuje sukces zabiegu radektomii?

Jako że radektomia zęba często jest przysłowiową ostatnią deską ratunku dla chorego zęba i zabieg ten wykonujemy w ostateczności – powinna być przeprowadzona przez doświadczonego oraz wykwalifikowanego chirurga szczękowego. Podczas zabiegu lekarz korzysta z nowoczesnych metod stomatologicznych oraz specjalistycznego sprzętu typu zestaw do piezochirurgii.

Warto nadmienić, iż radektomia zęba jest szybszą, prostszy i bardziej ekonomiczną procedurą zabiegową np. od ekstrakcji chorego zęba, a następnie wszczepienia implantu stomatologicznego. Jednak jak już wspomnieliśmy, z uwagi na różne czynniki wykluczające – nie każdy pacjent może poddać się amputacji korzenia.

Udostępnij ten artykuł!