Czym zajmuje się periodontolog?
Autor: gamadent

Stomatologia to dość obszerna dziedzina wiedzy. Jednym z jej działów jest periodontologia. Obszarem zainteresowania periodontologa jest diagnozowanie i leczenie chorób przyzębia. Schorzenia te należą do tych w obrębie jamy ustnej, z którymi boryka się bardzo wiele osób w naszym kraju. Obecnie mówi się, że są one tak częste, jak próchnica.

Czym jest przyzębie i co prowadzi do jego chorób?

Przyzębiem nazwany został zespół tkanek, który otacza ząb. Tkanki te z jednej strony sprawiają, że ząb trzyma się w zębodole, z drugiej zaś chronią go przed zakażeniami. Przyzębie składa się z: dziąsła, cementu korzeniowego, kości wyrostka zębodołowego i ozębnej. Na skutek dużych ubytków albo w efekcie kamienia nazębnego może zacząć rozwijać się stan zapalny przyzębia. Choroby przyzębia rozwijają się nie tylko na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej bądź jej braku. Ich przyczyną mogą być także zaburzenia gospodarki hormonalnej w okresie dorastania. Choroby przyzębia grożą również kobietom podczas ciąży oraz tym, które weszły w okres klimakterium. Ryzyko chorób przyzębia zwiększa się także u osób, które przyjmują leki nasercowe albo przeciwpadaczkowe. Schorzenia tkanek otaczających zęby zagrażają też osobom chorym na cukrzycę. Choroby przyzębia mogą być nie tylko nabyte, ale również wrodzone.

Kiedy należy udać się do periodontologa?

Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien nas skłonić do odwiedzenia gabinetu periodontologa jest krwawienie dziąseł, gdy szczotkujemy zęby. Także, gdy zauważymy, że nasze dziąsła są zaczerwienione, nie zaszkodzi wizyta u tego specjalisty. Sygnałami, że potrzebna jest nam konsultacja z periodontologiem są także: brzydki zapach z ust, wzmożona nadwrażliwość na zimne i gorące potrawy oraz napoje, chwiejność zębów, odsłonięte szyjki zębowe.

Jak wygląda leczenie?

Metoda leczenia dobierana jest zawsze przez periodontologa dla każdego pacjenta indywidualnie. Zawsze jednak leczenie rozpoczyna się od usunięcia osadu znajdującego się na zębach oraz kamienia nazębnego. W ten sposób zmniejsza się rozwinięte stany zapalne. Następnie periodontolog przystępuje do regeneracji kości oraz tkanek, które otaczają ząb. W przypadku, gdy przyczyną chorób przyzębia są choroby ogólnoustrojowe, niezbędna jest także terapia tych chorób. Miejscowe leczenie zachowawcze wdrożone przez periodontologa jest skuteczne w przypadku, gdy choroby przyzębia nie są jeszcze posunięte. W przypadku, gdy schorzenie jest już w mocno zaawansowanym stadium, niezbędne są skomplikowane zabiegi chirurgiczne.

Udostępnij ten artykuł!