Dlaczego nie należy lekceważyć wad zgryzu?
Autor: gamadent

Wiele osób sądzi, że wady zgryzu to tylko i wyłącznie problem kosmetyczny. Tymczasem okazuje się, że mogą one prowadzić do poważnych problemów. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć wad zgryzu i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Dlaczego pojawiają się wady zgryzu?

Za wystąpienie wad zgryzu bardzo często odpowiada zbyt długie używanie smoczka. Przyjmuje się, że dzieci sięgające po smoczek po ukończeniu trzeciego roku życia są znacznie bardziej narażone na wystąpienie wad zgryzu niż te maluchy, którym smoczek odstawiono znacznie wcześniej. Do czynników zwiększających ryzyko powstania wad zgryzu zalicza się również:

  • zbyt długie karmienie butelką;
  • ssanie palca;
  • urazy mechaniczne.

Wady zgryzu są charakterystyczne dla dzieci, u których występuje rozszczep wargi bądź podniebienia. 

Do czego mogą doprowadzić nieleczone wady zgryzu?

Nieleczone wady zgryzu wywierają największy wpływ na dzieci. Mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń zębów stałych. Na skutek wad będą one ścierać się szybciej. Co więcej, mogą również nie rosnąć właściwie. Wady zgryzu sprawiają, że zęby jest dużo trudniej utrzymać w odpowiedniej czystości, a zaniedbania higieniczne sprawiają, że intensywniej może rozwijać się próchnica. Częstym problemem u osób z wadami zgryzu są również schorzenia obejmujące szczękę oraz żuchwę. 

Nieleczona u dzieci wada zgryzu może doprowadzić także do problemów z wymową. Do tego dochodzi nieestetyczny wyraz twarzy. Jeśli wada jest naprawdę poważna, może dojść do wystąpienia problemów z gryzieniem i żuciem, co z kolei przełoży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

W przypadku osób dorosłych problemy są podobne. Niedokładne czyszczenie zębów sprawia, że atakuje je próchnica. Pojawia się kamień nazębny, który doprowadzić może do rozwoju paradontozy. To z kolei może skutkować nawet całkowitą utratą zębów. 

Kiedy zęby są niewłaściwie ułożone, mogą szybciej się ścierać. Znacznie łatwiej się kruszą, a i o złamanie nie jest trudno. Wysokość zwarcia ulega obniżeniu, co z kolei prowadzi do dotkliwych dolegliwości bólowych o charakterze żuchwowo–skroniowym. 

Nie można zapominać także o tym, że wady zgryzu dość poważnie wpływają na nasze poczucie własnej wartości, a także pewność siebie. Krzywe zęby sprawiają, że nie uśmiechamy się tak chętnie, unikamy kontaktów z innymi, nie chcemy poznawać nowych osób. 

Wady zgryzu zawsze należy przynajmniej skonsultować ze specjalistą. Podejmie on decyzję, czy wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że krzywe zęby to nie tylko defekt kosmetyczny, ale szereg poważnych problemów, których można uniknąć.

Udostępnij ten artykuł!