Warto dbać o zęby nie tylko za dnia, ale również i w nocy, gdy możemy im szkodzić w sposób nieświadomy. Szczególnie niebezpieczny dla zębów jest bruksizm, przejawiający się między innymi nocnym zgrzytaniem zębami i jednoczesnym mocnym zaciskaniem szczęk. W niektórych chorych zgrzytanie nie występuje – dochodzi za to do szczękościsku, co powoduje różnorakie uszkodzenia szkliwa i jego ogólne osłabienie.
Skąd mam wiedzieć, że cierpię na bruksizm?
Bruksizm daje różne symptomy. Oprócz tych oczywistych, takich jak odgłos zgrzytania zębami, jest to chroniczny ból głowy oraz mięśni, uczucie sztywności karku oraz dolegliwości bólowe w miejscu, gdzie żuchwa łączy się ze skronią. Jeżeli rano tuż po wstaniu odczuwasz ból zębów, stają się one coraz bardziej wrażliwe, prawdopodobnie cierpisz na bruksizm. Ta dolegliwość szkodzi naszym zębom i codziennemu funkcjonowaniu – jej występowanie powoduje zmęczenie, stres i problemy z wyspaniem się. Przyczyny zgrzytania zębami nie są do końca znane. Specjaliści wskazują na podłoże genetyczne, wady zgryzu, a także owsicę. Bruksizm pojawia się, gdy zaczynamy odczuwać silny stres, zaniepokojenie lub obniżony nastrój. Objawy i przyczyny patologicznego zgrzytania zębami mają związek z naszym złym stanem psychicznym, przez co tworzy się swego rodzaju błędne koło. Wyjściem z pułapki może być szyna relaksacyjna.
Czym jest szyna relaksacyjna?
Jak sama nazwa wskazuje, szyna relaksacyjna działa relaksująco na to, co przy bruksizmie poddawane jest największemu napięciu, czyli na mięśnie szczęki. Szyna relaksacyjna chroni uzębienie przed działaniem nacisku oraz uniemożliwia ścieranie się szkliwa. Znacznej poprawie ulega również jakość snu. Jedyny dyskomfort może występować na początku stosowania szyny, jednak pacjenci przyzwyczajają się do niej już po kilku dniach stosowania.
Jak wygląda szyna relaksacyjna i jak się ją dobiera?
Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka na zęby. Dla jej wykonania należy najpierw udać się do lekarza stomatologa, który potwierdzi występowanie bruksizmu. Specjalista pobierze wycisk zębów, aby protetyk mógł na jego podstawie stworzyć dopasowany model. Szyna jest zakładana na zęby dolne, jednak wymaga dopasowania również do górnego łuku uzębienia. Wykonuje się ją z wytrzymałego tworzywa akrylowego, które jest dodatkowo polimeryzowane. Szynę relaksacyjną zakłada się jedynie na noc. Pierwsze efekty w postaci ustąpienia dolegliwości bólowych w obrębie szczęki można zauważyć już po kilku dniach, jednak stosowanie szyny jest zalecane przez minimum kilka miesięcy.