Autor: gamadent

Implanty są najbardziej trwałym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Na pojedynczy implant składa się tytanowa śruba imitująca korzeń zęba i umieszczana na nim korona. Wszczepianie implantów to zabieg chirurgiczny, podczas którego kość jest najpierw nawiercana, później wkręca się do niej śrubę, a na końcu zszywa dziąsło. Opis takiego przeżycia potrafi skutecznie zniechęcić niejednego pacjenta. Jednak wszczepianie implantów wcale nie jest tak drastycznym doznaniem, jakim się wydaje. Dzisiejsza implantologia w pełni korzysta z nowoczesnych i skutecznych metod znieczulania. Pacjent nie doznaje bólu, lecz jedynie dyskomfort wynikły z wibracji narzędzi stosowanych podczas nawiercania kości. Specjalista zawsze upewnia się też, czy podana dawka środka znieczulającego jest wystarczająca.

Czy będzie jednak bolało?

Ból pojawia się dopiero po zabiegu. Jest on na szczęście umiarkowany, trwa kilka dni, a pacjent może go łagodzić poprzez stosowanie się do kilku ważnych zaleceń. Nie można dotykać szwów pooperacyjnych palcami lub językiem ani nagrzewać miejsca poprzez korzystanie z sauny, basenu lub opalanie się. Posiłek czy napój wolno podać sobie dopiero w momencie odzyskania pełnego czucia w szczęce. Przez pierwsze dwie doby należy spać z głową na wysokiej poduszce, tak by była umieszczona powyżej klatki piersiowej. Proces gojenia się rany, a także zmniejszania się obrzęków, przyśpieszy regularne stosowanie okładów z lodu oraz miękkiej lub płynnej diety, a także powstrzymanie się od stosowania używek na przynajmniej tydzień po zabiegu.

Pacjent powinien też dbać o to, by nie dopuścić do powstania infekcji, dlatego szczególną uwagę trzeba poświęcić higienie jamy ustnej. Po każdym posiłku musi płukać usta wodą, stosować antybakteryjne płukanki na bazie ziół, a także czyścić zęby, omijając jednak okolice implantu. Zaleca się regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne. Pacjent musi także niezwłocznie zgłosić się do specjalisty w momencie zaobserwowania takich symptomów, jak wzmożony ból i obrzęk utrzymujący się przez więcej niż pięć dni po zabiegu, sztywne mięśnie szczęki, podwyższona temperatura ciała czy brak możliwości swobodnego otwarcia jamy ustnej.

Precyzja gwarantem sukcesu

Wszczepianie implantu nie byłoby w zasadzie możliwe, gdyby sprawiało ból. Tylko precyzyjne ruchy pozwolą na umieszczenie śruby w dopasowanym miejscu. Z tego względu pacjent musi pozostać w nieruchomej pozycji. W każdym profesjonalnym gabinecie wiadomo, że podstawą sukcesu działań dentysty jest komfort pacjenta, dlatego dobrzy stomatolodzy dbają o w pełni efektywne znieczulenie.

Udostępnij ten artykuł!