Hemisekcja i resekcja – najważniejsze różnice
Autor: gamadent

Kiedy dowiadujesz się, że Twoje zęby potrzebują zabiegu endonontycznego, prawdopodobnie od razu myślisz o leczeniu kanałowym, prawda? Ale czy wiesz, że oprócz leczenia kanałowego istnieją inne popularne procedury endodontyczne? Jednymi z najpopularniejszych są hemisekcja i resekcja, o których piszemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega hemisekcja?

Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym, który ma na celu usunięcie wyłącznie zmienionej chorobowo części zęba. Dzięki temu, na jego drugiej połowie można umieścić odbudowę protetyczną. Procedurę hemisekcji wykonuje się jedynie na trzonowcach, ponieważ są one większe oraz posiadają płaską podstawę do pracy. Przednie zęby nie kwalifikują się do zabiegu, ponieważ są zbyt małe. Prawidłowo przeprowadzona hemisekcja pozwala z powodzeniem uniknąć ekstrakcji zęba.

Hemisekcja, podobnie jak każdy zabieg endodontyczny, poprzedzona jest wywiadem dentystycznym wraz z badaniem. Przed procedurą, stomatolog wspiera się diagnostyką obrazową – zdjęciem rentgenowskim lub tomografią komputerową, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz zęba.

Wskazania do hemisekcji

Najczęstszymi wskazaniami do hemisekcji są:

  • uszkodzony kanał korzeniowy,
  • pionowe złamanie zęba, spowodowane urazem lub próchnicą,
  • stan zapalny wierzchołków korzeni,
  • brak możliwości podjęcia leczenia kanałowego ze względu na zły stan zęba, spowodowany próchnicą.

Czym jest resekcja zęba?

Resekcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym najczęściej stosowanym w leczeniu chorób przyzębia, próchnicy lub złamań korzeni zębów trzonowych. Najważniejszym celem zabiegu jest uratowanie zęba, który w przeciwnym razie, stanowiłby poważne wyzwanie dla utrzymania w zdrowiu kości i struktur zębowych.

Resekcja zęba polega na chirurgicznym usunięciu korzenia, w celu wyeliminowania choroby i zapobiegania dalszej utracie kości w obszarze zainfekowanym. Zabieg przeprowadza się poprzez nacięcie śluzówki, w okolicy korzenia. W kolejnym etapie wycinane jest okienko kostne, przez które możliwe jest odcięcie wierzchołka korzenia zęba, który nie reagował na inne sposoby leczenia stomatologicznego. W ten sposób, usunięte zostają stany zapalne, będące przyczyną problemu oraz dolegliwości bólowych.

Jakie są wskazania do resekcji – odpowiada stomatolog Gamadentu

Konieczność przeprowadzenia resekcji spowodowana jest najczęściej:

  • złamaniem zęba wraz z korzeniem,
  • bakteriami osadzonymi w strukturze korzeni,
  • poważną utratą masy kostnej z powodu choroby przyzębia.

Zarówno procedura hemisekcji, jak i resekcji to najlepsze opcje leczenia, gdy występuje uporczywa niewydolność korzenia, szczególnie w przypadku kluczowego zęba. Oba zabiegi są niezwykle pomocne w umożliwianiu sprawnego gojenia się kości i późniejszego przygotowania do implantacji.

Udostępnij ten artykuł!