Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, jest konieczne, kiedy mamy do czynienia z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi zębowej. Przyczyną takiej dolegliwości jest próchnica, a stan zapalny może doprowadzić nawet do utraty zęba. Sposobem na zachowanie zęba jest podjęcie leczenia endodontycznego, zwanego także leczeniem kanałowym. Szukasz specjalistów od endodoncji w Krakowie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Na czym polega leczenie endodontyczne?
Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zmian próchnicowych oraz chorej miazgi z kanałów i komory zęba. Następnie miejsce zabiegu jest odpowiednio poszerzone, oczyszczone, a następnie wypełnione odpowiedni materiałem i zamknięte. Rozwój nowoczesnej stomatologii sprawia, że zabiegi z zakresu endodoncji są skuteczniejsze, a ich przeprowadzenie trwa krócej, nawet w przypadku zębów o większej liczbie kanałów. W najbardziej skomplikowanych przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Cel leczenia kanałowego
Zaawansowana próchnica lub urazy zębów to otwarte drzwi dla bakterii, które mogą przedostać się do wewnętrznej części zęba. Kiedy nerwy i naczynia krwionośne w zębie są uszkodzone przez zanieczyszczenie bakteryjne, w większości przypadków odczuwamy ból. Celem leczenia kanałowego jest uratowanie bolesnego zęba przed ekstrakcją, poprzez usunięcie tkanki miazgi, składającej się z nerwów i naczyń krwionośnych oraz kanałów wewnątrz zęba. Następnie kanały są oczyszczane, kształtowane i wypełniane specjalnym materiałem, natomiast ząb jest odbudowywany, najczęściej przy użyciu korony.
Aby leczenie przyniosło pożądany efekt, należy dokładnie oczyścić wszystkie kanały zębów. Co jeśli jest ich więcej, a każdy z nich rozgałęzia się na wiele drobniejszych kanałów? W takich przypadkach pomocne okazuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Mikroskop w leczeniu kanałowym
Zastosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym odzwierciedlają słowa jednego z pionierów tej metody, profesora Kima, który miał powiedzieć, że „można leczyć tylko to, co widać”. Mikroskop w endodoncji pozwala na wykrycie trudnych do znalezienia struktur, odwzorowanie kanałów korzeniowych i identyfikację różnego rodzaju specyficznych cech zęba. Mikroskop umieszczony za głową pacjenta umożliwia stomatologowi dobry wgląd w kanały zębowe pacjenta. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest dokładniejsze i precyzyjne niż „tradycyjna” endodoncja. Leczony obszar można powiększyć kilkanaście razy, dzięki czemu lekarz widzi każdy niezbędny szczegół. Leczenie kanałowe wykonywane bez mikroskopu może okazać się mniej skuteczne i mniej dokładne – bardzo często pojawia się konieczność ponownego leczenia kanałowego, co stanowi dodatkowy duży wydatek.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z możliwości leczenia endodontycznego pod mikroskopem? Wskazaniem do takiego zabiegu może być na przykład nietypowa budowa anatomiczna zęba. Leczone kanały mogą być bardzo wąskie lub zarośnięte, co także utrudnia przeprowadzenie leczenia bez użycia mikroskopu. Kolejnym przypadkiem, kiedy warto zastanowić się nad leczeniem pod mikroskopem, są zakrzywione kanały. Do tego rodzaju terapii kwalifikują się też inne niestandardowe sytuacje, na przykład znalezienie dodatkowego kanału, perforacja albo złamane narzędzie endodontyczne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa szanse na szybkie wyleczenie oraz uratowanie zęba. Z zabiegu z wykorzystaniem mikroskopu mogą skorzystać wszystkie osoby, które chcą mieć pewność, że leczenie przebiegnie jak najbardziej precyzyjnie i zakończy się sukcesem. Taka inwestycja może zaoszczędzić konieczności dalszych zabiegów w przyszłości.
Korzyści wynikające z leczenia kanałowego pod mikroskopem
Na początku, gdy leczenie pod mikroskopem dopiero zyskiwało na popularności, endodonci odkryli, że może on również pomóc w diagnostyce i niechirurgicznych zabiegach dentystycznych. Lekarze dentyści wykorzystują więc mikroskop do odnajdywania drobnych, bolesnych złamań, które często trudno odkryć za pomocą klasycznych metod diagnostycznych. Ponadto, kanały, które są bardzo wąskie, nietypowo umiejscowione lub ukryte, dzięki użyciu mikroskopu, stają się znacznie łatwiejsze do zauważenia i zbadania.
Nierzadko infekcje i urazy powodują, że wcześniej leczony ząb wymaga drugiego zabiegu endodontycznego. Aby wykonać powtórne leczenie, wszystkie poprzednie materiały wypełniające, które zostały umieszczone w celu podparcia korony, muszą zostać usunięte z zęba. Mikroskop okazuje się nieocenioną pomocą podczas podobnych procedur dentystycznych.
Najważniejszymi korzyściami, wynikającymi z użycia mikroskopu podczas leczenia kanałowego są więc:
- pomoc w dokładnej diagnozie i stworzeniu skutecznego planu leczenia,
- możliwość odkrycia wszystkich kanałów korzeniowych,
- możliwość dokładnego oczyszczenia i wypełnienia kanału korzeniowego,
- zredukowanie możliwości złamania zęba oraz powstania pęknięć.
Co po leczeniu kanałowym zęba?
Przy odpowiedniej pielęgnacji, regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu, ząb leczony kanałowo powinien „posłużyć” Ci przez kolejne lata. Nawet jeśli miazga została całkowicie usunięta, ząb pozostanie nienaruszony, ponieważ kanały będą odpowiednio uszczelnione i nie ulegną ponownemu zakażeniu. Pamiętaj również o systematycznych wizytach kontrolnych — regularne przeglądy w gabinecie dentystycznym sprawią, że każdy, nawet najmniejszy problem z zębami zostanie wykryty wcześnie, co pozwala na szybkie podjęcie działań naprawczych.