Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Autor: gamadent

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, jest konieczne, kiedy mamy do czynienia z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi zębowej. Przyczyną takiej dolegliwości jest próchnica, a stan zapalny może doprowadzić nawet do utraty zęba. Sposobem na zachowanie zęba jest podjęcie leczenia endodontycznego, zwanego także leczeniem kanałowym. Polega ono na usunięciu zmian próchnicowych oraz chorej miazgi z kanałów i komory zęba. Następnie miejsce zabiegu jest odpowiednio poszerzone, oczyszczone, a następnie wypełnione odpowiedni materiałem i zamknięte. Rozwój nowoczesnej stomatologii sprawia, że zabiegi z zakresu endodoncji są skuteczniejsze, a ich przeprowadzenie trwa krócej, nawet w przypadku zębów o większej liczbie kanałów. W najbardziej skomplikowanych przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Mikroskop w leczeniu kanałowym

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym odzwierciedlają słowa jednego z pionierów tej metody, profesora Kima, który miał powiedzieć, że „można leczyć tylko to, co widać”. Mikroskop w endodoncji pozwala na wykrycie trudnych do znalezienia struktur, odwzorowanie kanałów korzeniowych i identyfikację różnego rodzaju specyficznych cech zęba. Mikroskop umieszczony za głową pacjenta umożliwia stomatologowi dobry wgląd w kanały zębowe pacjenta. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardziej dokładne i precyzyjne niż „tradycyjna” endodoncja. Leczony obszar można powiększyć kilkanaście razy, dzięki czemu lekarz widzi każdy niezbędny szczegół. Leczenie kanałowe wykonywane bez mikroskopu może okazać się mniej skuteczne i mniej dokładne – bardzo często pojawia się konieczność ponownego leczenia kanałowego, co stanowi dodatkowy duży wydatek.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z możliwości leczenia endodontycznego pod mikroskopem? Wskazaniem do takiego zabiegu może być na przykład nietypowa budowa anatomiczna zęba. Leczone kanały mogą być bardzo wąskie lub zarośnięte, co także utrudnia przeprowadzenie leczenia bez użycia mikroskopu. Kolejnym przypadkiem, kiedy warto zastanowić się nad leczeniem pod mikroskopem, są zakrzywione kanały. Do tego rodzaju terapii kwalifikują się też inne niestandardowe sytuacje, na przykład znalezienie dodatkowego kanału, perforacja albo złamane narzędzie endodontyczne. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa szanse na szybkie wyleczenie oraz uratowanie zęba. Z zabiegu z wykorzystaniem mikroskopu mogą skorzystać wszystkie osoby, które chcą mieć pewność, że leczenie przebiegnie jak najbardziej precyzyjnie i zakończy się sukcesem. Taka inwestycja może zaoszczędzić konieczności dalszych zabiegów w przyszłości.

Udostępnij ten artykuł!