Stomatologia to dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo szybko i prężnie. Mimo ogromnych postępów są sytuacje, w których zęba nie da się uratować i konieczna jest jego ekstrakcja – usunięcie.
Na czym polega zabieg?
Wyrwanie zęba jest zabiegiem chirurgicznym. Wykonuje się go w gabinecie stomatologicznym, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu konieczne jest zerwanie więzadeł trzymających ząb w zębodole. Dzięki temu, że usuwanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest to zabieg bezbolesny. Zabieg nie kończy się na wyjęciu zęba poza jamę ustną. Lekarz musi jeszcze bardzo dokładnie oczyścić zębodół. Nie mogą w nim pozostać resztki kości, rozkruszonego zęba czy pozostałości zmian zapalnych. Na oczyszczoną dokładnie ranę po usuniętym zębie nakładany jest jałowy opatrunek. Aby zatamować krwawienie, należy gazik zagryzać przez co najmniej dwadzieścia minut. W przypadku zatrzymanych zębów mądrości konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie. To także zabieg z reguły wykonywany w znieczuleniu miejscowym, chociaż są sytuacje, gdy przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym.
Kiedy wskazane jest usunięcie zęba?
We współczesnej stomatologii decyzję o usunięciu zęba podejmuje się w ostateczności, gdy zastosowane metody leczenia nie pozwoliły na jego uratowanie. Bardzo często zachodzi konieczność usunięcia zęba z powodu chorób tkanek twardych. Ekstrakcję zęba wykonuje się w sytuacji, gdy choroby te uniemożliwiają leczenie zachowawcze lub protetyczne. Do leczenia endodontycznego nie kwalifikują się zęby z zapaleniem miazgi, które jest nieodwracalne. Jest to stan, w którym konieczna jest ekstrakcja. Usunięte muszą zostać również te zęby, które na skutek zaawansowanych chorób przyzębia są bardzo mocno rozchwiane. Ekstrakcji wymagają także zęby, które są przyczyną nawracających stanów zapalnych przyzębia. Wyrwanie zęba często jest konieczne w przypadku leczenia ortodontycznego. Nierzadko osoby, które planują leczenie ortodontyczne, zmuszone są do usunięcia nawet więcej niż jednego zęba. Często też usunięcia wymagają zęby, które zostały złamane. Nie każdy pęknięty czy nadłamany ząb można bowiem uratować.
Przeciwwskazania do ekstrakcji
Nie usuwa się zębów, które znajdują się w guzie nowotworowym czy też tych, które z nim sąsiadują. Zabieg ekstrakcji zęba nie jest przeprowadzany także wtedy, gdy znajduje się w naczyniaku krwionośnym.
Powikłania
Zarówno w trakcie wykonywania zabiegu, jak i po nim może dojść do wystąpienia powikłań. Złamanie sąsiedniego zęba czy kości to przypadek, który może zdarzyć się w trakcie wykonywania zabiegu. Przedłużające się krwawienie to również jedna z komplikacji, które mogą wystąpić po zabiegu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych, warto wybrać doświadczonego dentystę. Zapraszamy zatem do Gamadent, gabinetu specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej – https://gamadent.pl/chirurgia-stomatologiczna-z-implantologia/.