Wielu rodziców zastanawia się, czy leczenie mleczaków jest konieczne. Specjaliści są w tej sprawie zgodni: mleczaki leczyć trzeba. Ma to znaczenie nie tylko zdrowotne, lecz również psychiczne. Próchnica jest groźna nawet w przypadku zębów nie na stałe, a zasady dbania o higienę jamy ustnej powinny być wpajane od małego, aby dziecko chętnie i regularnie myło zęby w przyszłości.
Mleczaki i etapy nauki mycia zębów
Zęby mleczne są dość słabe, ich szkliwo jest dwukrotnie cieńsze niż w zębach normalnych, a do tego powierzchnia cechuje się wyjątkową porowatością. Dlatego odpowiednie dbanie o zęby powinno mieć miejsce już od czasu podawania pierwszych pokarmów innych niż mleko matki. Pół roku to idealny moment na pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego, który wyjaśni, jak prawidłowo dbać o dziąsła maluszka. Po ukończeniu pierwszego roku życia maluch może otrzymać swoją pierwszą szczoteczkę. Dbania o zęby najlepiej nauczać poprzez wspólną zabawę. Na zachętę wykorzystać można smakowe pasty dla dzieci oraz akcesoria z ulubionym bajkowym bohaterem.
Dlaczego mleczaki są takie ważne?
Choć o wypadnięciu mleczaka możemy przekonać się na własne oczy, to nie widzimy z jaką łatwością próchnica z zębów mlecznych przenosi się na stałe. Choćby dlatego warto podjąć się leczenia mleczaków, gdyż nieleczone narażają kondycję przyszłego uzębienia dziecka, a także estetykę uśmiechu. Jeżeli pierwsze zęby wypadną zbyt wcześnie, to nie ma szans, aby żuchwa i szczęka rozwinęły się w pełni prawidłowo. Dojść może również do tego, że stałe zęby wyrosną krzywo, na przykład gdy dwa skupią się w jednym zębodole. Tak poważne wady zgryzu można poddawać korekcji jedynie za pomocą wieloletniego noszenia aparatu korygującego.
Jak zapobiegać pogarszaniu się stanu mleczaków?
Ustrzeżenie malucha przed rozwinięciem się próchnicy jest trudne – w tym celu trzeba wyeliminować z diety każdy rodzaj rafinowanego cukru. Należy bezzwłocznie leczyć zęby mleczne, u których doszło do powstania próchnicy. Zabiegowi czyszczenia towarzyszy ból, którego większość dzieci panicznie się boi. Pomóc może wizyta u stomatologa mającego doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Przyjazna dzieciom placówka to miejsce z ładnym wystrojem, gdzie stosuje się metody, które absorbują uwagę malucha.