Autor: gamadent

Szczoteczka i pasta do zębów do codzienny niezbędnik. Akcesoria te, umiejętnie stosowane, są konieczne dla utrzymania zębów w dobrym zdrowiu. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że szczoteczka zwykle nie jest w stanie dokładnie oczyścić wszystkich przestrzeni w jamie ustnej. Dlatego dentyści rekomendują korzystanie także z płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Ten pierwszy preparat jest prosty w użyciu – wystarczy niewielką ilością płynu przepłukać jamę ustną, aby ją odświeżyć i zadbać też o dziąsła i język. Nić dentystyczna jest mniej popularna i rzadziej stosowana. Niestety, wiele osób nie potrafi posługiwać się nitką do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz nie wie, na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Dlaczego używanie nici dentystycznej jest takie ważne? Przyczyna jest oczywista – szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby całkowicie usunąć resztki jedzenia. Szczoteczka do zębów nie dociera do przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się bakterie, drobnoustroje i resztki posiłków. Z takiego połączenia powstaje płytka nazębna, która następnie przekształca się w kamień nazębny. Te zanieczyszczenia mogą prowadzić także do demineralizacji szkliwa, zapalenia dziąseł oraz próchnicy. Codzienne, kilkuminutowe nitkowanie, pozwoli pozbyć się bakterii, które są szkodliwe dla całego organizmu.

Nici dentystyczne – kryterium wyboru

Nić dentystyczna powinna więc koniecznie znaleźć się na liście naszych zakupów, tuż obok szczoteczki i pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej.

W tym przypadku marka nici albo jej cena na pewno nie są najważniejsze. Podstawowym czynnikiem jest łatwość stosowania – nić powinna bez problemu wchodzić pomiędzy zęby. Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego produktu, warto omówić tę kwestię ze stomatologiem. Przy ściśle przylegających do siebie zębach dobrym wyborem będą cienkie nici dentystyczne. W innych sytuacjach sprawdzą się nici standardowej grubości. Posiadacze aparatów ortodontycznych, protez lub po prostu szerokich przestrzeni międzyzębowych mogą zdecydować się na nici typu Super Floss. Na sklepowych półkach znajdziemy również produkty niewoskowane i woskowane – tych należy używać po posiłku. Oprócz tego wśród możliwości znajdują się nici dentystyczne o działaniu wybielającym lub antybakteryjnym, w różnych wariantach smakowych albo produkty z dodatkową porcją fluoru oraz wykonane z innych materiałów.

Reasumując: nie ma uniwersalnej rady dotyczącej wyboru nici dentystycznej, ale jedno się nie zmienia – codzienne nitkowanie to dobry nawyk, nad którym trzeba pracować, jeśli chcemy mieć piękny uśmiech i być zdrowi.

Udostępnij ten artykuł!