Aktualizacja: 17.03.2022
Higienizacja to szereg zabiegów profilaktycznych, które chronią nas przed wieloma groźnymi powikłaniami, jakie mogą wyniknąć z nagromadzania się kamienia nazębnego. Niebezpieczne są resztki pokarmu, bakterii lub składników śliny, które pozostały na zębach w wyniku niedokładnego ich oczyszczenia. Higienizacja to również niezwykle ważna część stomatologii estetycznej.
Na czym polega zabieg higienizacji i jak często ją stosować? Stomatologia estetyczna w Krakowie
Dopóki tworzą zwykły osad, możemy usunąć je za pomocą szczoteczki. Jeśli jednak zapominamy o szczotkowaniu zębów lub czyścimy je pobieżnie, to po pewnym czasie ten właśnie osad ulegnie zmineralizowaniu. Tak powstanie kamień nazębny, który ze zwykłych resztek pokarmowych przekształca się w złogi groźne dla zdrowia naszego uzębienia.
Dlaczego warto pozbyć się kamienia nazębnego?
Najbardziej oczywistym powodem pozbywania się kamienia nazębnego jest zadbanie o estetykę zębów. Kamień nazębny jest żółty, szary lub brązowy — nie ma nic wspólnego ze śnieżnobiałym uśmiechem. Porowata, szorstka powierzchnia kamienia nazębnego sprzyja odkładaniu się bakterii, które prowadzą do próchnicy. Do tego dochodzi do zakwaszenia środowiska jamy ustnej, przez co szkliwo zębów powoli niszczeje. Kamień nazębny jest uważany za główną przyczynę wielu schorzeń dziąseł oraz przyzębia, w tym przede wszystkim paradontozy.
Jakie zabiegi są wykonywane w ramach higienizacji?
Pierwszym etapem higienizacji jest skaling. Polega na usunięciu twardych złogów kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Ultradźwięki w wysokiej częstotliwości powodują stopniowe kruszenie, a następnie odpadanie kamienia. Skaling jest bezbolesny, chociaż u osób z nadwrażliwością zębów mogą pojawiać się pewne dolegliwości bólowe – wtedy poleca się podanie znieczulenia. Usuwanie kamienia nazębnego powinno być wykonywane regularnie co pół roku. U kobiet w ciąży oraz osób z rozrusznikiem serca zabieg jest wykonywany manualnie za pomocą tzw. kiretów.
Jeżeli osad występuje w większej ilości lub znajduje się w trudno dostępnych miejscach, przeprowadza się drugi etap higienizacji, jakim jest piaskowanie. Stosuje się do niego urządzenie nazywane piaskarką, poprzez którą dentysta kieruje na zęby strumień wody połączonej z piaskiem i substancjami rozpuszczającymi osad. Częste picie kawy, palenie papierosów, przyjmowanie leków powodujących przebarwienie szkliwa, wady zgryzu lub chęć poprawienia efektów wybielania zębów – ze względu na te właśnie czynniki warto co pół roku korzystać z piaskowania zębów.
Na koniec higienizacji przeprowadza się fluoryzację, która działa przeciwpróchniczo. Pacjentowi podawana jest pianka lub żel z dużą zawartością fluoru, który wnika w zęby. Zabieg poleca się pacjentom z podatnością na powstawanie próchnicy. Fluoryzację można powtarzać co kilka miesięcy.
Efekty po higienizacji zębów
Higienizacja zębów niesie ze sobą wiele korzyści. Do tych widocznych na pierwszy rzut oka należy przede wszystkim poprawa estetyki uzębienia poprzez usunięcie osadów powstałych w wyniku niedokładnego mycia zębów i częstego sięgania po kawę, herbatę, papierosy oraz barwiące przyprawy. Szkliwo staje się gładkie, a więc mniej podatne na osadzanie się kamienia oraz powstawanie próchnicy. Jego struktura ulega wzmocnieniu, dzięki czemu jest odporne na działanie kwasów.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu higienizacji
Higienizacja zębów nie jest polecana osobom, które:
- cierpią na osteoporozę,
- są w ciąży,
- skarżą się na bóle błony śluzowej,
- mają głębokie kieszonki dziąsłowe.
Ponadto przeprowadzenie skalingu przy wykorzystaniu ultradźwięków jest zabronione u osób, które mają wszczepiony rozrusznik lub cierpią na odklejającą się siatkówkę oka. W takim przypadku należy skorzystać z innej metody usuwania kamienia. Piaskowanie, ze względu na powstający w międzyczasie pył, nie jest zalecane pacjentom borykającym się z problemami dróg oddechowych lub ranami i wrzodami w jamie ustnej. Osoby z cukrzycą oraz będące po przeszczepie narządów powinny poinformować dentystę o tym fakcie.
Zalecenia po zabiegu higienizacji
Po przeprowadzeniu higienizacji pacjent powinien:
- powstrzymać się od jedzenia i picia czegokolwiek poza czystą wodą przez przynajmniej godzinę,
- unikać barwiącej żywności przez co najmniej 24 godziny, w tym w szczególności kawy, herbaty, kurkumy, jagód, buraków, żurawiny, papryki, pomidorów, kukurydzy i wszystkich innych pokarmów i napojów mających właściwości barwiące,
- myć zęby przy użyciu szczoteczek o miękkim włosiu oraz pasty dla nadwrażliwych zębów.
Jeśli wykonana została fluoryzacja, to pierwsze umycie zębów powinno mieć miejsce co najmniej dwanaście godzin od przeprowadzenia zabiegu. Przez ten czas należy również ograniczyć spożywanie pokarmów kwaśnych oraz takich, które oblepiają zęby lub mają tendencję do gromadzenia się w przestrzeni międzyzębowej.
Edukacja jest istotna!
Żeby zabieg przyniósł długofalowe korzyści, należy pamiętać o codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej, ze szczególnym naciskiem na stosowanie nitki dentystycznej. Należy dokładnie myć zęby, najlepiej po każdym posiłku, ograniczyć picie czarnej kawy i herbaty oraz wina lub spożywać je przez słomkę. Zalecane jest rzucenie palenia.