Najczęstsze przyczyny próchnicy
Autor: gamadent

Próchnica to najczęściej występujący problem w obrębie jamy ustnej. Dotyka zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Występuje bez względu na płeć. Zawsze wymaga interwencji ze strony lekarza stomatologa. Co sprawia, że pojawia się próchnica? Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że rzadko zdarza się tak, aby próchnica była spowodowana wyłącznie jednym czynnikiem. Na ogół dochodzi do współwystępowania kilku z nich. Co więcej, w wielu wypadkach rozwijać może się ona latami, nie dając żadnych niepokojących objawów.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Jedną z przyczyn prowadzących do wystąpienia próchnicy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli nie pamiętamy o tym, aby regularnie myć zęby bądź robimy to za rzadko i niedokładnie, nie dziwmy się, kiedy na naszych zębach pojawią się czarne plamy. Na naszej półce pod lustrem powinna znajdować się nie tylko szczoteczka do zębów, ale również płyn do płukania jamy ustnej, a także nić dentystyczna. Dopiero stosowanie ich wszystkich daje nam gwarancję, że odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, eliminując skutecznie wszystkie bakterie. Jeśli nie wiemy, jak prawidłowo szczotkować zęby, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Zbyt rzadkie odwiedzanie gabinetu stomatologicznego

Wiele osób do dentysty udaje się dopiero wówczas, gdy z zębami zaczyna dziać się coś niepokojącego. Tymczasem regularnie co pół roku powinniśmy odbywać wizytę kontrolną. Stomatolog sprawdzi, czy z zębami jest wszystko w porządku. Podejmie decyzję, czy niezbędne jest usunięcie kamienia nazębnego. Zabiegi skalingu oraz piaskowania to obowiązkowe zabiegi profilaktyczne, które pozwalają nam uniknąć poważnych problemów stomatologicznych. Warto pamiętać, że wcześnie podjęte leczenie jest zdecydowanie tańsze, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć straty zęba bądź kosztownego leczenia kanałowego, które nadal wielu osobom kojarzy się z ogromnym bólem.

Błędy żywieniowe

To kolejny powód, który prowadzi do rozwoju próchnicy. Zagrożenie jej pojawieniem się rośnie, jeśli jadamy nieregularnie, zbyt często sięgamy po słodycze, a zamiast wody pijemy słodkie napoje gazowane. Czy oznacza to, że osoby chcące mieć zdrowe zęby powinny zrezygnować ze słodkości? Oczywiście, że nie. Ważne jest, aby po takiej chwili przyjemności dokładnie umyć zęby. Najrozsądniej będzie jednak zamiast ciastek, batonów i cukierków sięgać po owoce, warzywa, wodę mineralną oraz herbatki owocowe. Podkreślić trzeba, że za taką zmianę odwdzięczą się nam nie tylko zęby, ale również cały organizm.

Udostępnij ten artykuł!