Powtórne leczenie kanałowe – kiedy się zdecydować?
Leczenie kanałowe spędza sen z powiek większości pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Kojarzy się z niemałym bólem leczonego zęba. Tymczasem dobrze wykonane leczenie kanałowe nie tylko ratuje ząb, ale w żaden sposób nie upośledza żadnych funkcji jamy ustnej. Kiedy warto postawić na leczenie kanałowe zęba (reendo)? Oto kilka cennych informacji dla osób, które rozważają skorzystanie z możliwości, jakie daje leczenie endodontyczne.
Reendo – kiedy należy drugi raz leczyć ząb metodą kanałową?
Nie zawsze jedno leczenie endodontyczne, bo tak właśnie określa się fachowo leczenie kanałowe – jest wystarczające. Reendo, gdyż tak nazywamy zamiennie zabieg powtórnego leczenia kanałowego ma na celu uratować przed ekstrakcją ząb leczony już wcześniej. Lekarze stomatolodzy wskazują na szereg sytuacji, kiedy niezbędne okazuje się być powtórne leczenie kanałowe. O czym dokładnie mowa? Reendo przeprowadza się wówczas, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego. Również pęknięcie, bądź ułamanie korony może być podstawą do przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego zęba. Może również zdarzyć się tak, że z sąsiedniego zęba przenosi się stan chorobowy. Wówczas trzeba także przeprowadzić leczenie endodontyczne. Czasami podczas pierwszego leczenia nie wszystkie kanały zostały wypełnione, co nakłada konieczność ponownego leczenia. Nie należy obawiać się powtórnego leczenia endodontycznego. W niektórych przypadkach jest to bowiem jedyna szansa na to, aby uratować ząb. Alternatywą dla leczenia kanałowego okazuje się być bowiem tylko ekstrakcja zęba, która powinna być brana pod uwagę wyłącznie jako rozwiązanie ostateczne.
Czy zabieg reendo to duży wydatek?
Ile kosztuje powtórne leczenie kanałowe? Cena zależy od liczby kanałów zębowych. Zawsze jest to nieco większy wydatek, niż w przypadku pierwotnego leczenia endodontycznego. Jednak z pewnością koszt powtórnego leczenia kanałowego jest wielokrotnie niższy od ceny wszczepienia implantów stomatologicznych. Dlatego, jeśli to możliwe, warto zrobić wszystko, aby uratować ząb.
Jakie są etapy powtórnego leczenia kanałowego?
Po podaniu pacjentowi znieczulenia stomatolog tworzy dostęp do każdego z kanałów, używając nowoczesnego mikroskopu, który wielokrotnie powiększa obraz. Następnie sprawdza, czy na dnie korony zęba nie ma pęknięć i perforacji (zdarza się, że pęknięcia wykluczają sens powtórnego leczenia kanałowego zęba, z kolei perforacja może znacznie wydłużyć czas leczenia endodontycznego, sytuacje te wymagają konsultacji z pacjentem). W przypadku braku stwierdzenia tego typu zmian stomatolog może usunąć poprzedni materiał obturacyjny, oczyścić i na nowo opracować kanały. Bardzo istotna jest tu duża dokładność i precyzja. Po szczelnym wypełnieniu kanałów pacjent podejmuję decyzję co do rodzaju materiału odbudowy. Warto mieć świadomość, że stomatologia odtwórcza ma pewne ograniczenia, szczególnie w przypadku bardzo zniszczonych zębów. Jak długo trwa zabieg powtórnego leczenia kanałowego? Zwykle nie dłużej, niż 2 godziny.
Kiedy nie wykonuje się powtórnego leczenia kanałowego?
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu reendo? Do podstawowych czynników wykluczających zaliczamy złamany korzeń i zbyt zaawansowany stan zapalny. Do ekstrakcji zęba zamiast jego ratowania dochodzi także w przypadku zbyt dużych zniszczeń ścian zęba. Warto dodać, że powtórnego leczenia kanałowego nie przeprowadza się też na zębach mlecznych oraz w sytuacji, gdy w bliskim sąsiedztwie zęba jest zlokalizowany guz nowotworowy.