Profilaktyka chorób zębów i dziąseł w kilku krokach
Autor: gamadent

Aby zęby były zdrowe i mocne, a dziąsła nie padały ofiarą rozmaitych chorób, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. W przypadku zdrowia jamy ustnej doskonale sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. O czym pamiętać, aby zminimalizować ryzyko chorób zębów oraz dziąseł?

Prawidłowa higiena

Podstawą zdrowych zębów i dziąseł jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, aby zęby szczotkować przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Wielu stomatologów zaleca, by robić to po każdym posiłku. Sama szczoteczka to jednak zbyt mało. Niezbędne jest dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. W tym celu należy zaopatrzyć się w nici dentystyczne. Jeśli nie wiemy, jak prawidłowo z nich korzystać, wystarczy udać się do swojego stomatologa, który dokładnie wyjaśni, a także pokaże, jak ich używać. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej są płyny do płukania, które usuwają bakterie pozostałe po szczotkowaniu. Dobrym rozwiązaniem są płyny bogate we fluor, który zapewnia dodatkową, solidną ochronę przed próchnicą.

Wizyty kontrolne u stomatologa

Profilaktyka chorób zębów i dziąseł to nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej. Nie należy lekceważyć regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Nawet najbardziej dokładne czyszczenie zębów może nie uchronić nas przed próchnicą czy innego rodzaju problemami. Kiedy jednak zmiany zauważone zostaną wcześnie, ich leczenie będzie szybsze i znacznie prostsze. Co ważne, w przypadku próchnicy niewielkie ubytki nie wymagają nawet stosowania środka znieczulającego. Leczenie jest wówczas bezbolesne, a ząb w znacznie lepszej kondycji.
Przynajmniej raz w roku należy odwiedzić stomatologa również po to, aby usunąć kamień nazębny. Zaleca się, aby zabieg ten był poszerzony o piaskowanie, podczas którego doczyszczane są miejsca trudno dostępne. Zarówno usuwanie kamienia, jak i piaskowanie są bezbolesne. Bardziej wrażliwe osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort. Zabiegi te nie wymagają specjalnego przygotowania.

Odpowiednia dieta

Tym, co wpływa na zdrowie naszych zębów i dziąseł jest również dieta. Niedobory witaminy C bardzo szybko odbijają się na kondycji dziąseł. Dlatego w pożywieniu nie może zabraknąć tych produktów, które są doskonałym źródłem kwasu askorbinowego. Zalicza się do nich:
paprykę
brokuły;
nać pietruszki;
czarne porzeczki;
szpinak.
Jeśli z jakiegoś powodu dieta jest uboga w te produkty, można wspomóc się suplementami diety zawierającymi witaminę C. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one urozmaiconej diety.

Zdrowe, mocne zęby i dziąsła w świetnej kondycji może mieć każdy. Higiena jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne u stomatologa i odpowiednia dieta to wszystko, o czym trzeba pamiętać.

Udostępnij ten artykuł!