Przerost dziąseł – objawy i leczenie
Autor: gamadent

Przerost dziąseł jest chorobą, która powoduje ich puchnięcie. Dziąsła przypominają poduszki. Pomiędzy zębami a dziąsłami dochodzi do powstania szczelin, które są doskonałym miejscem do bytowania bakterii. Z czasem przerost dziąseł pogłębia się do tego stopnia, że zęby są zasłonięte. W takiej sytuacji trudno jest dbać o prawidłową higienę zębów. W efekcie przerośniętych dziąseł może więc rozwinąć się próchnica lub paradontoza.

Co może być przyczyną przerostu dziąseł?

Przerost dziąseł w bardzo wielu przypadkach spowodowany jest przez przyjmowanie pewnych grup leków. Zmiany przerostowe najczęściej pojawiają się u tych osób, które zażywają leki:

  • przeciwpadaczkowe;
  • immunosupresyjne (to leki, które podawane są osobom po przeszczepie);
  • blokujące kanały wapniowe.

Przyczyną przerostu dziąseł mogą być również zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiet w ciąży. Czasem choroba ta występuje także u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Są również osoby z wrodzoną skłonnością do przerostu dziąseł. Zmiany przerostowe często pojawiają się u mężczyzn. Do tego należy pamiętać o tym, że przyczyną przerostu dziąseł może być także nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Przerost dziąseł bardzo często rozpoznawany jest również u dzieci, którym wyrzynają się zęby mleczne lub stałe. To przypadłość stwierdzana także u osób, które mają znaczny niedobór witaminy C.

Objawy przerostu dziąseł

Jednym z pierwszych objawów przerostu dziąseł jest zmiana ich konturu. Pojawia się także opuchlizna, następuje zmiana zabarwienia dziąseł. Charakterystycznym objawem jest również krwawienie dziąseł. Zmiany przerostowe będą się pogłębiać u osób, które nie usuwają regularnie kamienia nazębnego.

Jak leczy się przerost dziąseł?

Przerost dziąseł jest schorzeniem bardzo trudnym do wyleczenia. Do tego nie zawsze leczenie przynosi zadowalające efekty. Sposób leczenia przerostu dziąseł zależy między innymi od stopnia zaawansowania choroby. Metoda leczenia zależna jest także od tego, czy choroba ma przebieg ostry czy przewlekły. O tym, czy leczenie przerostu dziąseł będzie skuteczne, w bardzo dużym stopniu decyduje prawidłowa higiena jamy ustnej. U niektórych pacjentów jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Polega on na tym, że dokuczliwe zmiany w dziąsłach są wycinane. Jeśli wystąpi taka potrzeba, specjaliści z naszego gabinetu staną na wysokości zdania. Pełną ofertę z zakresu chirurgii stomatologicznej można znaleźć na stronie http://gamadent.pl/pl_chirurgia-stomatologiczna,25.html. Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego może być zabieg wykonywany laserem. Efekty, które przynosi leczenie laserowe są bardzo dobre. Podczas zabiegu laserowego nie ma konieczności zakładania szwów. Warto wiedzieć, że u niektórych pacjentów po zabiegu chirurgicznym po pewnym czasie dochodzi do nawrotu choroby.

Udostępnij ten artykuł!