Wizyta kontrolna u stomatologa – w trosce o zdrowie i piękny uśmiech
Autor: gamadent

Każdy, kto chce cieszyć się jak najdłużej zdrowymi zębami powinien odpowiednio o nie dbać. Samo codzienne szczotkowanie to jednak zbyt mało. Niezbędne są również regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Przyjmuje się, że na takiej wizycie należy pojawiać się nie rzadziej niż co sześć miesięcy. W niektórych przypadkach – jeśli nasze zęby są szczególnie podatne na próchnicę – stomatolog może zdecydować o tym, aby przegląd przeprowadzać częściej.

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Każda wizyta kontrolna składa się z dwóch etapów: sprawdzenia, w jakiej kondycji są zęby oraz dziąsła, a także czyszczenia/profilaktyki chorób jamy ustnej. Podczas wizyty stomatolog dokładnie sprawdzi, czy zęby wolne są od ubytków. Jeśli pojawią się wątpliwości, co do kondycji przestrzeni międzyzębowych, może podjąć decyzję o wykonaniu zdjęcia RTG. Nie należy się go obawiać. Jego wykonanie nie wiąże się z żadnym bólem, jest również w pełni bezpieczne. Podczas badania stomatolog zwróci również uwagę na obecność płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Płytka nazębna to warstwa bakterii, która – jeśli tylko nie jest regularnie usuwana – przekształci się w kamień nazębny. Regularne szczotkowanie usuwa płytkę, z kamieniem można się uporać wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Co ważne, kamień może przyczyniać się do powstawania poważnych chorób jamy ustnej. Jego konsekwencją jest między innymi zapalenie dziąseł.

Czyszczenie zębów

Ważnym etapem wizyty kontrolnej jest usunięcie kamienia nazębnego. Zabieg skalingu jest bezbolesny, ale bardziej wrażliwe osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort. Aby dokładnie wyczyścić zęby, skaling można uzupełnić piaskowaniem. Po takich zabiegach zęby będą idealnie czyste, a ich powierzchnia perfekcyjnie gładka.

Czy tylko zęby i dziąsła?

Dobry dentysta koncentruje się nie tylko na kondycji zębów i dziąseł. Podczas wizyty kontrolnej powinien on zwrócić uwagę również na kondycję języka, szyi, gardła. Niepokojące objawy, takie jak na przykład obrzęk, mogą być bowiem pierwszym symptomem toczącego się procesu nowotworowego. Szybka diagnoza pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie na etapie, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana.

Edukacja

W profesjonalnym gabinecie dentystycznym podczas wizyty kontrolnej pacjent uczony jest także, jak prawidłowo dbać o swoje zęby w domu. Stomatolog pokaże – używając specjalnego modelu – jak szczotkować zęby, a także jak korzystać z nici dentystycznej.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to najprostszy sposób, aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia. Nie należy się ich obawiać. Są ważnym elementem higieny jamy ustnej niezależnie od tego, ile mamy lat.

Udostępnij ten artykuł!