Co jeść, by mieć mocne dziąsła? Pokarmy polecane przez periodontologów
Autor: gamadent

Wielu z nas dba o zęby, ale kompletnie zapomina o dziąsłach. Tymczasem atakują je choroby, których konsekwencją może być nawet całkowita utrata uzębienia. W profilaktyce chorób dziąseł bardzo ważne miejsce zajmuje nie tylko higiena, ale również odpowiednia dieta. Co jeść, aby cieszyć się zdrowymi dziąsłami?

Groźna płytka nazębna

Największym zagrożeniem dla zdrowia naszych dziąseł jest płytka nazębna. Jest to miękki osad, który osadza się na zębach każdego dnia. Przedostaje się również do szczelin, jakie u każdego z nas znajdują się między zębami a dziąsłami. Wystarczy przesunąć językiem po zębach, aby wyraźnie ją poczuć. Jeśli płytka nie będzie regularnie usuwana, zamieni się w bardzo groźny kamień nazębny. Jego pojawienie się doprowadzi do stanu zapalnego dziąseł. Zaczną krwawić, będą opuchnięte, pojawi się ból. Płytkę można usunąć, regularnie szczotkując zęby. Sama higiena w profilaktyce chorób dziąseł to za mało. Odpowiednie produkty spożywcze sprawią, że dziąsła otrzymają solidną porcję witamin i minerałów, dzięki którym zostaną solidnie wzmocnione.

Arbuz

W ponad dziewięćdziesięciu procentach składa się z wody. To właśnie ta cecha sprawia, że jedząc arbuza, pozbywamy się resztek jedzenia z naszej jamy ustnej, a więc również z zębów. Dodatkowo arbuz neutralizuje szkodliwe kwasy, które produkują bakterie. Co ważne, ten lubiany owoc ma zasadowe pH, dzięki czemu nie podrażnia dziąseł. Mogą bez obaw sięgać po niego nawet te osoby, których problemem jest nadwrażliwość zębów.

Kalarepa

To znane i lubiane warzywo dostarcza solidnej porcji witaminy C. Jest ona niezbędna do tego, aby tkanka budująca nasze dziąsła była w dobrej kondycji. Dodatkowo – podobnie jak arbuz – przyczynia się ona do usunięcia resztek jedzenia z zębów. Warto kroić ją na plasterki i chrupać między posiłkami.

Brzoskwinie

Te lubiane owoce mają mocno zasadowy odczyn pH. Z tego powodu neutralizują kwasy wytwarzane przez znajdujące się w jamie ustnej bakterie. Jedzenie brzoskwiń wzmaga wydzielanie śliny, która wypłukuje resztki jedzenia. Dzięki temu ryzyko tworzenia się płytki nazębnej jest zdecydowanie mniejsze.

Rzodkiewka

To doskonałe źródło siarki oraz krzemu, które regenerują uszkodzone dziąsła. Rzodkiewka zabija również bakterie, które stanowią ogromne zagrożenie dla naszych dziąseł. Poleca się ją w przypadku niewielkich dolegliwości bólowych.

Odpowiednia dieta pomoże utrzymać dziąsła w dobrej formie. Nie można jednak zapominać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, a także codziennej higienie jamy ustnej. Samo szczotkowanie to jednak za mało. Sięgać trzeba również po nici dentystyczne, które usuną to, z czym nie poradziła sobie szczoteczka. 

Udostępnij ten artykuł!