Wybielanie zębów – najważniejsze przeciwskazania
Autor: gamadent

Piękne, białe zęby, dodają pewności siebie oraz pozwalają nawiązywać kontakty z innymi. Nieatrakcyjny kolor może powodować kompleksy i być zwiastunem początku problemów pojawiających się w jamie ustnej.

Stomatologia estetyczna, która obejmuje m.in. wybielanie zębów, pomaga uporać się z tym problemem. Istnieją jednak pewne przeciwskazania, o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów. W dzisiejszym artykule omawiamy nie tylko najważniejsze przeciwskazania, ale również wyjaśniamy, skąd biorą się przebarwienia.

Dlaczego zęby zmieniają kolor?

Dlaczego zęby zmieniają kolor i stają się ciemniejsze lub bardziej żółte? Wewnętrzna część zębów zwykle ciemnieje z upływem czasu. Ponadto osobiste przyzwyczajenia – takie jak palenie tytoniu lub picie kawy, herbaty czy wina – mogą powodować przebarwienia. Również przyjmowanie niektórych leków, może wpływać na kolor naszych zębów. Zanim zdecydujesz się na proces wybielania swoich zębów, stomatolog musi dokładnie ustalić, co jest przyczyną przebarwień. Wszystko to po to, aby dobrać odpowiednią metodę działania.

Na czym polega profesjonalne wybielanie zębów?

Profesjonalne wybielanie to metoda najskuteczniejsza i najczęściej wybierana przez pacjentów. Podczas pierwszej wizyty stomatologicznej Twój dentysta będzie w stanie określić, czy wybielanie można rozpocząć natychmiast lub czy pojawiają się jakiekolwiek przeciwskazania.

Profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym, rozpoczyna się od zabezpieczenia dziąseł za pomocą gumowej lub żelowej osłony. Następnie na zęby aplikuje się produkt wybielający, używając specjalistycznej nakładki. Składnikiem aktywnym produktu jest zazwyczaj nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Gdy substancja czynna jest rozkładana, do szkliwa przedostaje się tlen, powodujący rozjaśnienie koloru zębów.

Równie często stosowanym zabiegiem jest wybielanie laserowe. Na dziąsła pacjenta nakładany jest żel ochronny, natomiast na zęby – preparat wybielający. Następnie, zęby naświetlane są światłem emitowanym przez laser diodowy lub lampę LED, przyspieszając reakcję produktu wybielającego. Podczas tej procedury, dochodzi do rozpadu nadtlenku wodoru, natomiast do szkliwa i zębiny przedostają się związki odpowiedzialne za wybielanie przebarwień.

Przeciwskazania do wybielania zębów

Do przeciwskazań, które uniemożliwiają wykonanie wybielania zębów zalicza się:

  • czas ciąży oraz karmienia piersią,
  • nieleczona próchnica,
  • choroby dziąseł lub infekcje,
  • paradontoza,
  • nadwrażliwość zębów,
  • pęknięcia szkliwa,
  • odsłonięta zębina, uczulenie na składniki środków wybielających.

W przypadku, gdy pacjent nie zostanie zakwalifikowany do procedury wybielania zębów podczas pierwszej wizyty, nie oznacza to, że nie będzie mógł poddać się zabiegowi w niedalekiej przyszłości. Nasz doświadczony zespół zaprojektuje indywidualny plan leczenia możliwych chorób lub ubytków w taki sposób, abyś mógł spełnić swoje marzenie o nienagannym, białym uśmiechu. Macie pytania związane z wybielaniem zębów w Krakowie? Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij ten artykuł!