Ząb się rusza – co może być przyczyną?
Autor: gamadent

Pewnie doskonale pamiętasz to wydarzenie z dzieciństwa: poruszasz językiem, a zęby się chwieją. Wydawałeś wtedy radosny okrzyk, komunikując wszystkim, że oczekujesz nowych, „dorosłych” zębów. 

W dzieciństwie ruszające się zęby to naturalna kolej rzeczy, jednak u osób już dojrzałych „luźny” ząb budzi przerażenie. Przywołuje obraz implantów, protez lub luki w uśmiechu, co zdecydowanie powinno być powodem do niepokoju. W dzisiejszym artykule omawiamy najczęstsze przyczyny ruszającego się zęba oraz wyjaśniamy, co zrobić, jeśli przytrafi się to właśnie Tobie.

Choroba dziąseł – najczęstsza przyczyna ruszającego się zęba

Choroba przyzębia – szerzej znana jako choroba dziąseł – jest najczęstszą przyczyną ruszającego się zęba. Bakterie i kamień nazębny gromadzą się pod linią dziąseł, niszcząc tkankę i kość, co może wywołać obluzowanie zęba. Co więcej, może to również powodować tworzenie się „kieszonek”, które zatrzymują jeszcze więcej bakterii, przyspieszając w ten sposób proces rozluźniania dziąsła. Pierwszym krokiem w kierunku wzmocnienia zęba jest ich dokładne czyszczenie. W przypadku poważnego obluzowania konieczna może okazać się procedura stabilizacji, umożliwiająca szybsze gojenie się dziąsła.

Uraz mechaniczny

Uderzenie w usta – niezależnie od tego, czy przypadkowo upadłeś, mocno uderzyłeś w poduszkę powietrzną lub ktoś niechcący wpadł na Ciebie z dużą siłą – może spowodować poluzowanie się zęba. Zwykle dziąsła goją się dość szybko, wzmacniając więź wokół ruszającego się zęba. Zanim udasz się na wizytę stomatologiczną, uważaj na to, co jesz, aby nie pogorszyć swojego stanu.

Nocne zgrzytanie zębami

Bruksizm – lepiej znany również jako zgrzytanie zębami – jest nie tylko niezwykle szkodliwy dla szkliwa naszych zębów, ale również dla ich kondycji. Nacisk wywierany przez zgrzytanie, może powodować poluzowanie jednego lub kilku zębów. Jeśli podejrzewasz lub doskonale wiesz, że cierpisz na tę przypadłość, poinformuj o tym swojego stomatologa. Zastosowanie nocnych ochraniaczy nie tylko pozwoli na uniknięcie przykrych uszkodzeń, ale również poprawi jakość Twojego snu.

Osteoporoza

Osteoporoza to stan chorobowy, w którym kości w całym ciele stają się słabsze i tracą gęstość Choroba najczęściej występuje u kobiet w wieku 50 lat i starszych. Kości w jamie ustnej utrzymujące zęby nie są odporne na skutki osteoporozy – w połączeniu z chorobą dziąseł, może to doprowadzić do uzębienie może się poluzować, a w skrajnych przypadkach wypaść. Leczenie osteoporozy wraz z dietą bogatą w wapń, wzmocni wszystkie kości naszego ciała.

Gdzie i kiedy szukać pomocy? Dentysta na NFZ w Krakowie

Jeśli ząb zaczął się ruszać – bez względu na to, czy powodem był wypadek, czy choroba przyzębia – jak najszybciej skontaktuj się z recepcją naszej kliniki. Szybka reakcja pozwoli na bezbolesne uratowanie Twojego zęba, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Udostępnij ten artykuł!