Zgorzel zęba – czym jest i jak się ją leczy
Autor: gamadent

Zgorzel zęba (a tak na prawdę zgorzel miazgi zęba) to przykry rezultat martwicy tkanek ulegających rozpadowi gnilnemu. Pierwsze objawy to przede wszystkim silny, pulsujący ból zęba, ale również przebarwienie czy zmatowienie szkliwa. 

Nieleczona zgorzel może spowodować przykre powikłania – nie tylko w jamie ustnej, ale również w innych częściach organizmu. Czym grozi brak leczenia? Czy zęby dotknięte chorobą można jeszcze uratować? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na te pytania.

Jak powstaje zgorzel zęba?

Zgorzel pojawia się najczęściej jako wynik daleko posuniętych procesów martwiczych, których bezpośrednią przyczyną jest nieleczona próchnica. Najczęstszy scenariusz rozwoju choroby wygląda następująco:

  • Odkładanie się płytki nazębnej – w wyniku niedokładnego oczyszczania zębów i jamy ustnej na zębach osadza się płytka bakteryjna w postaci miękkiego osadu. Z upływem czasu, płytka przekształca się w twardszą strukturę trwale przylegającą do szkliwa, czyli w kamień nazębny.
  • Rozwój próchnicy – efektem działania bakterii w osadzającym się kamieniu nazębnym jest rozwój próchnicy. Dochodzi do mineralizacji zęba i niszczeniu przy tym szkliwa oraz zębiny, w późniejszej fazie proces sięga głębiej – do wnętrza miazgi.
  • Obumieranie tkanek – w ostatniej fazie, tkanki miazgi obumierają. Duża wilgotność, brak tlenu oraz wysoka temperatura w jamie ustnej, sprzyjają rozwojowi beztlenowców atakujących ogniska martwicy.

Zgorzel zęba – najczęstsze objawy

Zgorzel zęba najczęściej kojarzona jest z silnym bólem, który promieniuje w okolice ucha, oka oraz głowy. To jednak nie wszystko. Charakteryzuje się również intensywnym, nieprzyjemnym zapachem, wywołanym przez bakterie beztlenowe oraz opuchlizną dziąseł. Dodatkowo, w przypadku zębów dotkniętych zgorzelą, można zaobserwować zmianę koloru szkliwa na ciemniejszy.

Zgorzel jest chorobą niebezpieczną nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale również innych narządów, takich jak np. serce. Podczas choroby z miazgi wydostają się toksyczne substancje – kadaweryna czy neurydyna, dlatego podjęcie specjalistycznego i skutecznego leczenia jest w tym przypadku konieczne.

Jak przebiega leczenie zgorzeli zęba?

Zgorzel zęba to dolegliwość, której nie można bagatelizować, ani wyciszać lekami przeciwbólowymi. Im szybciej zgłosimy się do gabinetu stomatologicznego, tym lepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia.

W Gamadent (nasi dentyści przyjmują w Krakowie również na NFZ) leczenie zgorzeli zęba zaczynamy od dokładnej diagnostyki – szczegółowego wywiadu dentystycznego, oceny stanu uzębienia oraz wykonania zdjęcia RTG. Kolejnym krokiem jest ocena zaawansowania stanu zapalnego i podjęcie decyzji o rodzaju leczenia. Jeśli ząb jest w dobrej kondycji, wykonane zostanie leczenie endodontyczne, podczas którego zakażona miazga będzie usunięta, kanały precyzyjnie oczyszczone oraz zdezynfekowane. Następnie kanał zostanie wypełniony specjalnym materiałem, aby móc odbudować zniszczoną przez próchnicę koronę.

W przypadku gdy zgorzel jest w bardzo zaawansowanym stadium i ząb nie rokuje dobrze, zalecana jest resekcja, hemisekcja lub w ostateczności ekstrakcja zęba.

Zgorzel zęba i szybka reakcja

Jeśli podejrzewasz, że objawy, o których wspominamy w dzisiejszym artykule dotyczą również Ciebie – przełam strach i umów wizytę w gabinecie dentystycznym. Pamiętaj, że sprawne działanie pozwoli na szybsze pozbycie się problemu, bólu oraz możliwości wystąpienie powikłań.

Udostępnij ten artykuł!