Nieodwracalne zapalenie miazgi jest efektem długo nieleczonej próchnicy. Jedyną metodą leczenia takich zmian jest leczenie kanałowe. Ratuje ono ząb, ale jest on bardzo słaby – stąd konieczność jego odbudowy. Do odbudowania zęba po leczeniu kanałowym wykorzystywane są dzisiaj bardzo różne materiały i technologie. Materiałem stosowanym bardzo często jest obecnie włókno szklane. Jest to rozwiązanie z jednej strony bardzo estetyczne, z drugiej zaś wyjątkowo wytrzymałe. Wytrzymałość zęba odbudowanego włóknem szklanym porównywalna jest z tą, która jest charakterystyczna dla zębów naturalnych.
Różna jakość włókna szklanego
W stomatologii używane są różne rodzaje włókna szklanego. Wykorzystuje je zarówno stomatologia, jak i periodontologia oraz protetyka. Stomatologia wykorzystuje je bardzo często po zakończeniu leczenia kanałowego. Po leczeniu kanałowym ząb musi zostać odpowiednio wzmocniony – dzisiaj stosuje się do tego wkłady koronowo-korzeniowe. Wykonane są one z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym. Wkłady te zostają wprowadzone do kanału zębowego, dzięki nim ząb jest stabilny i prosty. Do wkładów koronowo-korzeniowych używane są zmielone lub całe włókna szklane. Te pierwsze są tańsze, ale mają mniejsze właściwości wzmacniające. Włókna szklane mają zastosowanie również podczas zabiegu wzmacniania mostów. Wiąże się on z koniecznością szlifowania zęba – stosując włókna szklane, można jednak tego uniknąć.
Zalety odbudowy zęba na włóknie szklanym
Zalet tych jest mnóstwo. Jedną z najważniejszych jest to, iż ząb odbudowany na włóknie szklanym jest bardzo trwały. Plusem stosowania wkładów koronowo-korzeniowych z włóknem szklanym jest także to, że odbudowany ząb wygląda identycznie z pozostałymi. Możliwe jest dobranie koloru wkładu do naturalnego koloru zębów każdego pacjenta. Wkłady z włóknem szklanym stosowane są do odbudowy zębów przednich.
Przeciwwskazania do odbudowy zęba na włóknie szklanym
Odbudowa zęba na włóknie szklanym nie może zostać wykonana u każdego pacjenta. Jest szereg przeciwwskazań wykluczających zastosowanie tej metody. Nie można jej zastosować u osób, które zgrzytają zębami. Niemożliwe jest odbudowanie zęba na włóknie szklanym także u osób, które mają poważne wady zgryzu. Zabieg nie jest wykonywany także w przypadku dużej niestabilności zębów oraz u tych osób, u których nie ma pewności, że będą dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.
Zabieg odbudowy zęba po leczeniu kanałowym jest metodą bardzo estetyczną i skuteczną – ząb jest bardzo stabilny, jego wytrzymałość jest bardzo wysoka. Minusem jest tylko wysoka cena tej metody.