Zęby to ważna część ciała. Pełnią funkcje estetyczne i praktyczne, dlatego tak istotna jest ich higiena oraz leczenie. Piękne zęby to przede wszystkim zdrowe zęby. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że troska o uzębienie ma znaczenie nie tylko dla jamy ustnej. Kondycja naszego uzębienia może wpływać na cały organizm! Niektóre schorzenia, które na pierwszy rzut oka wydają się niezwiązane z zębami, swój początek mają w jamie ustnej. Okazuje się, że zaniedbane leczenie uzębienia może powodować ryzyko wystąpienia poważnych chorób, między innymi udaru mózgu, uszkodzenia nerek, a nawet cukrzycy, szkodzi także narządom miąższowym, czyli wątrobie oraz płucom. Próchnica obejmuje zęby, jednak określana jest jako choroba ogólnoustrojowa, to znaczy taka, która może zaszkodzić innym narządom. Stan zębów i dziąseł może w groźny sposób wpływać na funkcjonowanie innych organów.
Zęby a serce
Narządem, który powiązany jest ze stanem zdrowia zębów, jest serce. Stan zapalny w jamie ustnej to ognisko pierwotne, z którego groźne bakterie, szkodliwe dla naturalnej flory bakteryjnej, mogą przedostać się do krwiobiegu. Mogą one uszkodzić ściany naczyń krwionośnych, które stają się przez to bardziej podatne na osadzanie się płytki miażdżycowej. Takie zmiany powodują zwężenie naczyń i mogą doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru. Ognisko zapalne jest także przyczyną zwiększonej krzepliwości krwi, której przepompowywanie stanowi dla serca duży wysiłek. Jest to również kolejna przyczyna osadzania się płytki miażdżycowej, a w konsekwencji – zawału serca. Rozwojowi miażdżycy sprzyja też kamień nazębny, który także zawiera szkodliwe dla naczyń krwionośnych bakterie. Zdaniem specjalistów wystarczy profesjonalnie usunąć kamień nazębny, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca. U pacjentów, który mają wrodzone wady serca albo sztuczne zastawki, stan zapalny w obrębie jamy ustnej może spowodować zapalenie wsierdzia. Przed poważnymi zabiegami koniecznością powinno być wyleczenie stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, co pomoże uniknąć powikłań.
Jak zapobiegać?
Nie warto lekceważyć chorób jamy ustnej. Dzięki odpowiedniej higienie, regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym i odpowiedniemu leczeniu ewentualnych schorzeń, będziemy cieszyć się nie tylko zdrowymi i pięknymi zębami, ale przede wszystkim kompleksowo zadbamy o kondycję całego ciała, w tym tak ważnych narządów jak serce. Terapia chorób spowodowanych przez próchnicę i stany zapalne może okazać się o wiele bardziej uciążliwa, czasochłonna i bolesna.