Rodzaje protez zębowych
Autor: gamadent

Brak zęba to duży problem. Im większe ubytki w uzębieniu, tym bardziej poważna jest sytuacja. Stomatologia w takich sytuacjach proponuje zastosowanie protez zębowych. Najprościej rzec ujmując, proteza to część zamienna dla uzębienia, dostosowana do wielkości ubytku. Wybór odpowiedniej protezy to bardzo ważna sprawa, której warto poświęcić swój czas. Może być wykonana z różnych materiałów, tego typu wypełnienia dostępne są również w różnych rodzajach. Dobrze dobrana proteza ma wpływ na pewność siebie, ale także na samopoczucie. Jeśli wybierzemy właściwie, w krótszym czasie będziemy mogli przyzwyczaić się do protezy w jamie ustnej. Możemy wyróżnić protezy ruchome i stałe – to najbardziej podstawowy podział.

Rodzaje protez

Protezy ruchome można zastosować u pacjentów z ubytkiem kilku lub wszystkich zębów. Pacjent może używać ich w ciągu dnia, natomiast wieczorem należy je zdjąć, dla komfortu błon śluzowych i dziąseł. Użytkownik protezy ruchomej powinien przejść proces adaptacyjny, ponieważ konieczne jest przystosowanie się do jedzenia lub mówienia. Protezy ruchome należy zmieniać co kilka lat, ponieważ z czasem zmienia się kształt dziąseł, a niewłaściwe dopasowanie może powodować dyskomfort i utrudniać podstawowe czynności. Protezy ruchome mogą być całkowite lub częściowe. To drugie rozwiązanie stosuje się u pacjentów, którzy zachowali część uzupełnienia. Ruchome protezy częściowe dzielimy na akrylowe – trudno jest się do nich przyzwyczaić, jednak ich zaletą jest bez wątpienia cena. Innym typem są protezy szkieletowe, które są stabilniejsze od akrylowych. W tym przypadku ciężar metalowej konstrukcji opiera się na zębach, a nie na dziąsłach, dzięki czemu nie wpływa ona na ich kształt. Przy protezach szkieletowych proces adaptacyjny trwa krócej. Stosowane są także ruchome protezy nakładkowe, które osadza się na implantach lub korzeniach zębów. Cechuje je stabilność oraz skrócenie procesu adaptacyjnego. Innym sposobem na uzupełnienie ubytku jest ruchoma proteza całkowita. Stosowana jest ona u pacjentów, którzy całkowicie stracili uzębienie na żuchwie. Stosowane są protezy akrylowe osiadające, które osadza się w jamie ustnej przy pomocy odpowiedniego kleju. Proteza może być także mocowana na implantach – taką protezę cechuję większa wygoda i bezpieczeństwo podczas jedzenia.

Stałe protezy – droższe, ale wygodniejsze

Stałe protezy zębowe pod wieloma względami przypominają naturalne zęby, a ich używanie jest bardzo komfortowe dla pacjenta. Należy jednak zdecydować się, zanim dojdzie do zaniku kości, który podtrzymywała usunięty ząb. Stała proteza zębowa jest również stosunkowo droga, warto jednak wziąć pod uwagę jej zastosowanie – zapewnia ona użytkownikowi najbardziej naturalne odczucia i wygodę.

Udostępnij ten artykuł!