Korona zęba może ulec uszkodzeniu na skutek różnych czynników. Na ogół jest to uraz mechaniczny bądź próchnica. Na szczęście współczesna stomatologia świetnie radzi sobie z rekonstrukcją utraconych zębów. Czy koniecznością jest implant zęba? Krakowski lekarz Gamadent odpowiada na te pytania w dzisiejszym artykule
Rodzaje odbudowy zębów: implanty, wypełnienia, rekonstrukcje — co powinniśmy wiedzieć?
Istnieje wiele zabiegów, które mogą przywrócić wygląd i funkcję zębów. Rodzaj potrzebnej procedury odbudowy, zależy od rodzaju i zakresu uszkodzeń zębów.
Wypełnienia dentystyczne
Wypełnienia dentystyczne — jak sama nazwa wskazuje — służą do uzupełnienia ubytków, spowodowanych próchnicą. Jest to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów rekonstrukcji zęba. Wypełnienia wykonywane są w gabinecie stomatologicznym i nie wymagają późniejszej rekonwalescencji. Na czym polega sam zabieg? Twój dentysta oczyści ząb z próchnicy i wypełni ubytek. Do tego rodzaju prac można zastosować kilka różnych materiałów, w tym amalgamat srebra lub żywicę kompozytową. Jeżeli chory ząb znajduje się blisko przedniej części jamy ustnej i jest widoczny podczas mówienia, dentysta zaleci wypełnienie w naturalnym kolorze.
Rekonstrukcja na włóknie szklanym
Jednym z materiałów, po który współczesna stomatologia sięga bardzo chętnie, jest włókno szklane. Charakteryzuje się wyjątkową trwałością i właśnie z tego powodu idealnie sprawdza się w rekonstrukcji utraconych zębów. Odbudowę za pomocą włókna szklanego wykonuje się w przypadku zębów przednich. Wzmacnia ono koronę, a także zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami. Z włókna szklanego wykonuje się specjalny wkład, który umieszczany jest w kanale zębowym. W efekcie dochodzi nie tylko do wzmocnienia zęba, ale również powiększenia jego powierzchni. Odbudowany tą metodą ząb do złudzenia przypomina swoim wyglądem ząb naturalny.
Rekonstrukcja kompozytem
Stomatologia współczesna ceni kompozyty, czyli materiały złożone. W ich składzie znajdują się:
- organiczna żywicowa matryca;
- nieorganiczny wypełniacz – zbudowany jest z krzemionki, kwarcu, szkła, a także związków, których istotną częścią jest fluor;
- czynniki spajające – zawierają one silany, związki tytanu, a także cyrkonu.
Do tego dochodzi system inicjator-akcelerator. Obecnie najczęściej wykorzystywane są kompozyty, które utwardza się światłem. Te chemoutwardzalne są rzadkością – stawia na nie coraz mniej stomatologów. W kompozytach znajdują się również specjalne pigmenty. To właśnie dzięki nim możliwe jest uzyskanie barwy możliwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego koloru zębów pacjenta. Zęby zrekonstruowane za pomocą kompozytów są naprawdę estetyczne.
Korony dentystyczne
Korona dentystyczna to rodzaj nakładki, umieszczanej na cały ząb. Służy przede wszystkim do ochrony:
– zębów z dużymi ubytkami, w przypadku których nie może być zastosowane wypełnienie,
– słabych lub popękanych zębów,
– zębów, które są już bardzo starte,
– wrażliwych zębów, np. po leczeniu kanałowym.
Na czym polega założenie korony dentystycznej? Stomatolog pobierze wycisk Twojego zęba. Na jego podstawie w laboratorium powstanie dopasowana korona. W takim przypadku na naturalnym zębie zostanie umieszczona korona tymczasowa, dopóki dentysta nie zastąpi jej tą właściwą.
Implanty zęba
Implanty dentystyczne, to sztuczne korzenie, które utrzymują na miejscu zęby zastępcze, takie jak korony lub mosty. Wyróżnia się dwa główne typy:
– implant śródkostny — sztuczny korzeń jest wwiercany w kość szczęki,
– implant odokostnowy — sztuczny korzeń umieszcza się na kości szczęki lub nad nią. Ten rodzaj implantu wykonywany jest, gdy nie ma wystarczającej ilości zdrowej kości szczęki, aby utrzymać implant śródkostny na miejscu.
Implanty dentystyczne wyglądają jak naturalne zęby, a dodatkowo mogą poprawić zgryz i wymowę.
W naszym gabinecie w Krakowie implanty zęba są rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej pacjentów.
Odbudowa po leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe sprawia, że usunięcie zęba nie jest konieczne, ale jednocześnie wiąże się ze zwiększeniem jego podatności na uszkodzenia. Jest to bowiem martwa struktura. Podczas leczenia usunięte zostają wszystkie tkanki twarde, a także miękkie. Aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym, wykonuje się odbudowę. Chroni to również przed ponownym zainfekowaniem kanałów. Jeśli zachowane zostały ściany zęba, stawia się na wypełnienie kompozytowe. Jeśli korzeń jest osłabiony, niezbędne jest zastosowanie włókna szklanego.
Współczesna stomatologia ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o odbudowę zębów. Dzięki temu ci, którzy z jakiegoś powodu albo utracili zęby, albo są one mocno uszkodzone, nie muszą się martwić. Odpowiednio dobrana metoda sprawi, że nadal będą cieszyć się pięknym uśmiechem, a tego, że ząb nie jest naturalny, nikt nie zauważy.
Kiedy udać się po poradę?
Ważne, aby wyprzedzać komplikacje stomatologiczne, regularnie zgłaszając się na wizyty kontrolne. Zęby, które bolą lub krwawią, wymagają konsultacji i oceny. Wszelkie oznaki infekcji, takie jak sączenie czy obrzęk, powinny być natychmiast zbadane. Jeśli masz pęknięty, przebarwiony, ukruszony ząb lub posiadasz braki w uzębieniu, porozmawiaj z dentystą o procesach odbudowy. Możesz mieć pewność, że poprawi się nie tylko ich wygląd, ale również Twoje samopoczucie.