W jakich przypadkach zdecydować się na bonding?
Autor: gamadent

Twoje zęby są naturalnie mocne – pomagają Ci w żuciu oraz gryzieniu przez większość życia. Ich trwałość zawdzięczamy szkliwu, czyli jednemu z najtwardszych elementów ciała. Zęby są jednak niezniszczalne.

Ukruszenie zęba może okazać się łatwiejsze niż myślisz – podczas picia ze szklanej butelki, gryzienia lodu lub podczas niefortunnego upadku. Jeśli zmagasz się z próchnicą, bruksizmem czy masz do czynienia z dużymi ilościami kwasu, niszczącego szkliwo, jesteś narażony również na ukruszenie zęba.

Bonding może pomóc naprawić wyszczerbione zęby i zapobiec ich dalszym uszkodzeniom. Czy to właściwy wybór dla Ciebie?

Czym właściwie jest bonding?

Bonding to kosmetyczny zabieg stomatologiczny, który ma na celu naprawienie wyszczerbionych lub pękniętych zębów. Pomocny jest również podczas eliminacji przebarwień i szczelin międzyzębowych. W przeciwieństwie do korony stosowanej podczas wypełnień, kolor kompozytu będzie zbliżony do koloru zęba, dzięki czemu, nadal będzie wyglądał naturalnie.

Jak przebiega proces odbudowy zęba za pomocą bondingu?

Proces odbudowy zęba za pomocą bondingu, można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty. Czas trwania zabiegu będzie jednak zależał od zakresu przeprowadzanej korekty. Procedura przebiega w następujący sposób:

  1. Przygotowanie: bonding jest zabiegiem bezbolesnym, dlatego nie ma konieczności stosowania znieczulenia. W procesie przygotowawczym dentysta użyje kolornika, aby wybrać odcień żywicy kompozytowej, najlepiej pasującej do kolorystyki pozostałych zębów.
  2. Proces wiązania. Aby materiał idealnie przylegał do zęba, dentysta nałoży na jego powierzchnię płyn, który wspomoże proces wiązania. Następnie nałoży, uformuje i wygładzi żywicę do pożądanego kształtu. Ostatnim krokiem będzie utwardzenie materiału światłem ultrafioletowym.

Kto powinien zdecydować się na bonding? Wyjaśniamy na podstawie naszych doświadczeń związanych ze stomatologią estetyczną w Krakowie

Bonding polecany jest szczególnie tym pacjentom, którzy borykają się z problemem ukruszonych zębów. Zabieg możesz również rozważyć jeśli masz duże przestrzenie między zębami lub jeden z zębów jest znacznie mniejszy od pozostałych. Bonding świetnie sprawdza się również u pacjentów, posiadających liczne przebarwienia.

Jak pielęgnować zęby po bondingu?

Niezwykle ważne jest, aby dbać o zęby po bondingu tak samo, jak o zęby naturalne. Materiał wiążący może ulegać przebarwieniom, więc oprócz unikania napojów barwiących – takich jak kawa czy czerwone wino – należy stosować pasty, które usuwają przebarwienia powierzchniowe. Codzienne nitkowanie i regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, pomogą Ci utrzymać stan jamy ustnej w dobrej kondycji.

Udostępnij ten artykuł!