Dzisiaj nie musimy już wpadać w panikę, gdy uszkodzimy sobie zęba. Współczesna stomatologia jest w stanie poradzić sobie z ukruszonym, złamanym czy pękniętym zębem. Nie ma też znaczenia, który ząb został uszkodzony – każdy da się uratować.
Co robić, gdy uszkodzimy zęba?
Jak już zostało wspomniane, najważniejsze to nie wpadać w panikę, tylko w miarę możliwości, jak najszybciej udać się do stomatologa. Szanse na uratowanie pękniętego czy złamanego zęba będą tym większe, im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany. Szybka diagnoza pozwoli na szybkie rozpoczęcie leczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy złamiemy ząb i zachowamy fragment zęba, który się ułamał, może być możliwa jego reimplantacja. Wykonuje się ją, gdy wybity został cały ząb. Gdy złamie się tylko jego część – w wielu przypadkach można go przykleić. Wybity ząb lub jego fragment przechowujemy w soli fizjologicznej do czasu wizyty u dentysty.
Jak można uratować złamany lub pęknięty ząb?
Ukruszone lub ułamane zęby mogą zostać uratowane metodą bondingu. Jest to zabieg, który polega na tym, że ząb leczony jest specjalnym kompozytem stomatologicznym. W pierwszej kolejności lekarz wytrawia uszkodzony ząb specjalnym preparatem, a następnie nadlewa go, używając żywicy kompozytowej. Po nadlaniu zęba formuje go, nadając mu właściwy kształt. Następnie nadbudowany ząb naświetla się i poleruje. Bonding jest metodą stosowaną w przypadku niewielkich pęknięć i małych ukruszeń. Metoda ta jest wykorzystywana również przy zniekształconych zębach. Sprawdza się u pacjentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na to, aby z uszkodzonym zębem pokazywać się publicznie – rekonstrukcja zęba światłoutwardzalnym kompozytem trwa około sześćdziesiąt minut. Wypełnienie kompozytowe dobiera się kolorem do pozostałych zębów.
Inna metoda to założenie cienkich, porcelanowych płatków – tak zwanych licówek. Nakleja się je na zewnętrzną powierzchnię zębów. Są droższą metodą niż poprzednia, do tego trzeba odwiedzić stomatologa dwa razy.
Sporo pracy wymaga zrekonstruowanie zęba, który został złamany w całości. Jeżeli została uszkodzona miazga zęba, w pierwszej kolejności wykonywane jest zdjęcie RTG. Jest ono wstępem do leczenia kanałowego. W przypadku złamania zęba z uszkodzeniem miazgi w trakcie leczenia montowany jest sztyft koronowo-korzeniowy wykonany z włókna szklanego, który chroni ząb przed ponownym złamaniem. Następnie nakładana jest wykonana z porcelany korona. Adaptuje się ona bardzo szybko, nie da się jej odróżnić od pozostałych, naturalnych zębów. Tego typu rekonstrukcja złamanego zęba to konieczność odbycia do trzech wizyt u stomatologa.