Jakie są najczęstsze przyczyny utraty zębów?
Autor: gamadent

Współczesna stomatologia jest niezwykle mocno rozwinięta. Dysponuje nowoczesnymi metodami leczenia, a sam pobyt na fotelu stomatologicznym nie wiąże się już z silnym bólem. Mimo to nadal wiele osób zmaga się z problemem utraty zębów. Dlaczego zęby wypadają? Za dwie główne przyczyny wypadania zębów uznaje się obecnie nieleczoną bądź późno leczoną próchnicę, a także paradontozę.

Próchnica 

Okazuje się, że próchnica to obecnie najczęściej występująca choroba, która obejmuje jamę ustną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może ona doprowadzić nawet do utraty zębów. Prowadzone badania pokazały, że prawie 90% polskich dzieci ma bardzo zaawansowaną próchnicę. Dotyczy to zębów mlecznych, o które wielu rodziców nadal nie dba. Tymczasem zaniedbania higieniczne i lecznicze w przypadku zębów mlecznych skutkują przeniesieniem próchnicy na wyrzynające się około szóstego – siódmego roku życia zęby stałe.  

Jak powstaje próchnica? Na powierzchni zębów gromadzą się bakterie. Wykorzystując cukry, produkują one kwasy. To właśnie one prowadzą do odwapnienia zębów. Jeśli nie zareagujemy w porę, proces odwapniający będzie toczył się dalej, a konsekwencją będzie ubytek. Warto pamiętać, że czynnikiem sprzyjającym rozwojowi cukrzycy jest spożywanie tych pokarmów, w których znajduje się duża ilość cukru.

Jeśli leczenie próchnicy nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie, należy liczyć się z tym, że zęba nie da się już uratować. Dojdzie do jego utraty, a jedynym rozwiązaniem na naprawę uśmiechu będzie rekonstrukcja.

Paradontoza

To choroba, która nie została jeszcze do końca poznana. Obecnie wiemy już, że jednym z czynników prowadzących do jej powstania jest kamień nazębny, który wnika pod dziąsła. Tworzą się kieszonki dziąsłowe, rozwija się stan zapalny. W efekcie pojawiają się nieodwracalne uszkodzenia. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, zęby zaczną się chwiać. A stąd już tylko krok do ich wypadania. 

Co można zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa i usuwaniu kamienia nazębnego. Czasami – w przypadku stwierdzenia stanu zapalnego – dentysta poleci stosowanie specjalnych preparatów. Mogą to być rozmaite płukanki, żele. Nie można zapominać również o codziennej higienie jamy ustnej. Najlepiej, jeśli zęby będą szczotkowane po każdym posiłku. Sama szczoteczka i pasta to jednak za mało. Sięgać należy po nici dentystyczne, które usuną to, do czego nie dotrze szczoteczka.

Utrata zębów to poważny problem. Na szczęście można się przed nim uchronić. Należy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej, a także wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Udostępnij ten artykuł!