Kiedy konieczna jest chirurgia wędzidełka?
Autor: gamadent

Wędzidełko językowe to znajdujący się pod językiem elastyczny, włóknisty i mały twór, który sprawia, że możemy swobodnie poruszać językiem i poprawnie wymawiać głoski. U niektórych osób występuje jednak wada anatomiczna, która polega na tym, że wędzidełko językowe jest zbyt krótkie. Może to być przyczyną poważnych wad wymowy oraz wad zgryzu, dlatego warto rozważyć zabieg chirurgiczny polegający na podcięciu wędzidełka.

Jak można rozpoznać, że chirurgia wędzidełka jest wskazana?

Jest kilka objawów, które wskazują, że wędzidełko najprawdopodobniej jest za krótkie. Do przeprowadzenia zabiegu mogą zostać zakwalifikowane osoby, które:

  • mają ograniczone ruchy języka w jamie ustnej;
  • mają problemy z wysunięciem języka do przodu;
  • źle wymawiają takie głoski, jak: l, cz, sz, dż, r.

O tym, że wędzidełko jest za krótkie i wymaga podcięcia świadczy również kształt języka. U osób, które mają prawidłowo rozwinięte wędzidełko, końcówka języka ma zaokrąglony kształt; u osób ze zbyt krótkim wędzidełkiem końcówka języka ma wcięcie, które kształtem przypomina serce. Jeżeli podejrzewamy, że dziecko urodziło się ze zbyt krótkim wędzidełkiem, powinniśmy skontaktować się w pierwszej kolejności z logopedą. Dodatkowo konieczna może okazać się także konsultacja z innymi specjalistami: foniatrą, laryngologiem i chirurgiem. Decyzja o tym, czy wędzidełko wymaga podcięcia zależy od specjalistów.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Zabieg frenotomii najczęściej wykonywany jest, gdy ćwiczenia zalecone przez logopedę nie przynoszą rezultatów. Zdaniem niektórych lekarzy zabieg podcięcia wędzidełka musi zostać wykonany, gdyż inaczej terapia u logopedy nie zakończy się sukcesem. Zabieg podcięcia wędzidełka wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym jest całkowicie bezbolesny. Zabieg może wykonać lekarz laryngolog lub stomatolog. W trakcie zabiegu przecinana jest błonka, która znajduje się pod językiem. Gojenie podciętego wędzidełka przebiega bardzo szybko. Powikłania praktycznie nie występują. Po zabiegu niezbędne jest wykonywanie pewnych ćwiczeń. Ich celem jest nie tylko zapobieganie zrostom. Osoby, które przeszły zabieg podcięcia wędzidełka, muszą nauczyć się, jak unosić język do góry. Operacja podcięcia wędzidełka nie sprawi automatycznie, że język będzie utrzymywał się samoistnie w prawidłowej pozycji. Ćwiczenia języka zalecane są także przed operacją.

Ze zbyt krótkim wędzidełkiem językowym rodzi się jedno dziecko na dwa tysiące. Jest to więc wada stosunkowo częsta. Bardzo często występuje ona rodzinnie. Na szczęście dzisiaj można sobie z nią skutecznie radzić.

Co jeszcze oferujemy w ramach chirurgii stomatologicznej? Zajrzyj na stronę http://gamadent.pl/pl_chirurgia-stomatologiczna,25.html.

Udostępnij ten artykuł!