Kiretaż – najważniejsze informacje
Autor: gamadent

Kiretaż to zabieg chroniący przed utratą uzębienia w wyniku pogłębiającej się paradontozy. Paradontoza jest chorobą atakującą przyzębie, czyli całą tkankę odpowiadającą za utrzymanie zęba w zębodole. Jedna z form jej leczenia, to usuwanie kieszonek przyzębnych, czyli patologii powstałej w wyniku osadzania się kamienia nazębnego, który w miarę rozwoju tworzy coraz większą szczelinę pomiędzy zębem a dziąsłem. Oczyszczanie i wygładzenie tejże szczeliny to właśnie zabieg kiretażu.

Dlaczego kiretaż jest taki ważny?

Kiretaż jest przeprowadzany jako zabieg pozwalający uniknąć poważnych konsekwencji nieleczenia kieszonek, których wielkość wynosi pięć milimetrów lub nieco więcej. Objawy powstawania kieszonek nie są bardzo odczuwalne, mogą być jednak zatrważające w skutkach. Powstała między zębem i dziąsłem szczelina stanowi środowisko idealne do namnażania się bakterii, osadzania kamienia, a w efekcie osłabiania naszych dziąseł. Nieleczone kieszonki są bezpośrednią przyczyną złego stanu przyzębia, w wyniku którego zęby nie są w stanie dobrze utrzymywać się na swym miejscu. Stosowanie zabiegów profilaktycznych przy paradontozie chroni przed przykrymi skutkami, wśród których do najmniej poważnych należy uporczywie nieświeży oddech, a do najbardziej – wypadanie zębów.

Rodzaje kiretażu

Sposób przeprowadzania kiretażu dzieli się na otwarty i zamknięty – wszystko zależy od wielkości powstałej kieszonki przyzębnej. Kiretaż zamknięty stosuje się, gdy patologia zęba nie przekracza głębokości pięciu milimetrów. Stomatolog nie musi rozcinać wtedy dziąsła, wystarcza dostęp do korzenia zęba i oczyszczenie go za pomocą przyrządu nazywanego kiretą. Dentysta usuwa też ziarniniaki powstałe w wyniku działania bakterii z toksyn i komórek obronnych organizmu. Z kolei kiretaż otwarty wymaga odsłonięcia dziąsła i uzyskania pełnego wglądu do korzenia. Specjalista dokładnie oczyszcza przestrzeń, a w przypadku rozległych ubytków jest w stanie zaaplikować materiał zastępujący brakującą tkankę.

Po zabiegu

Kiretaż jest przeprowadzany przy znieczuleniu, do tego jest uważany za zabieg dość inwazyjny. Pacjenci uskarżają się najczęściej na takie dolegliwości, jak obrzęk i duża wrażliwość na skrajne temperatury. Chcąc zminimalizować skutki uboczne po kiretażu, należy przestrzegać zaleceń lekarza, nie pić alkoholu i nie palić przez minimum dwie doby po zabiegu, a także kilka dni stosować lekką dietę, która nie wymaga intensywnego żucia.

Jakie są skutki uboczne kiretażu?

Pacjenci, którzy odwiedzają dentystę na NFZ lub prywatnie często zastanawiają się, jakie są potencjalne skutki uboczne kiretażu. Ten specjalistyczny zabieg z periodontologii wiąże się z pewnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, które są jedna naturalną reakcją organizmu i nie powinny budzić niepokoju. Szczególnie w przypadku przeprowadzenia kiretażu otwartego może wystąpić przebarwienie wargi, policzka oraz miejscowe zasinienie. W niektórych przypadkach dochodzi do tymczasowej utraty czucia w rejonie zabiegowym. Zdarza się też, że pojawia się tymczasowa ruchomość zębów. Niektórzy pacjenci po zabiegu kiretażu skarżą się również na nadwrażliwość zębów na ciepłe lub zimne pokarmy.

Jak przyspieszyć regenerację dziąseł po kiretażu?

W celu jak najszybszego powrotu do zdrowia warto przestrzegać wskazówek lekarza stomatologa, w tym m.in. unikać gorących napojów oraz alkoholu przez dobę po zabiegu. Aby zminimalizować ryzyko dłuższych krwawień, należy zrezygnować z palenia tytoniu. Przez około 5-7 dni od wykonania kiretażu warto stosować dietę półpłynną, unikać intensywnego żucia i twardych produktów spożywczych. Chcąc łagodnie przejść okres rekonwalescencji, należy zrezygnować na czas gojenia dziąsła z używania nici dentystycznych. Co jeszcze? Przez około 12 godzin po kiretażu powinno się wstrzymać od szczotkowania zębów. Warto również kupić specjalną szczoteczkę dedykowaną dla osób po zabiegach chirurgicznych (znajdziemy ją w każdej aptece).

Ile kosztuje kiretaż?

Czy kiretaż jest kosztowną procedurą zabiegową? Wszystko zależy od miejsca, w którym wykonujemy zabieg, techniki kiretażu oraz indywidualnego przypadku tj. rozległości stanu zapalnego (kiretaż otwarty jest znacznie droższy, niż kiretaż zamknięty). Osoby zainteresowanie kiretażem zapraszamy do kontaktu telefonicznego. O koszt zabiegu można też zapytać lekarza bezpośrednio podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto wspomnieć, że kiretaż zwykły (zamknięty) w obrębie ¼ uzębienia, można też wykonać bezpłatnie w ramach NFZ.

Podsumowując, kiretaż niweluje stan zapalny dziąseł, ma pozytywny wpływ na stabilność zębów i chroni pacjenta przed ich wypadaniem związanym z postępującą paradontozą. Ten zabieg rozwiązuje też problem intensywnego krwawienia dziąseł, stanowiąc dobrą alternatywę dla mniej inwazyjnych metod leczenia chorób przyzębia jak np. skaling czy piaskowanie, które nie zawsze są skuteczne.

Udostępnij ten artykuł!