Kiretaż – najważniejsze informacje
Autor: gamadent

Kiretaż to zabieg chroniący przed utratą uzębienia w wyniku pogłębiającej się paradontozy. Paradontoza jest chorobą atakującą przyzębie, czyli całą tkankę odpowiadającą za utrzymanie zęba w zębodole. Jedna z form jej leczenia, to usuwanie kieszonek przyzębnych, czyli patologii powstałej w wyniku osadzania się kamienia nazębnego, który w miarę rozwoju tworzy coraz większą szczelinę pomiędzy zębem a dziąsłem. Oczyszczanie i wygładzenie tejże szczeliny to właśnie zabieg kiretażu.

Dlaczego kiretaż jest taki ważny?

Kiretaż jest przeprowadzany jako zabieg pozwalający uniknąć poważnych konsekwencji nieleczenia kieszonek, których wielkość wynosi pięć milimetrów lub nieco więcej. Objawy powstawania kieszonek nie są bardzo odczuwalne, mogą być jednak zatrważające w skutkach. Powstała między zębem i dziąsłem szczelina stanowi środowisko idealne do namnażania się bakterii, osadzania kamienia, a w efekcie osłabiania naszych dziąseł. Nieleczone kieszonki są bezpośrednią przyczyną złego stanu przyzębia, w wyniku którego zęby nie są w stanie dobrze utrzymywać się na swym miejscu. Stosowanie zabiegów profilaktycznych przy paradontozie chroni przed przykrymi skutkami, wśród których do najmniej poważnych należy uporczywie nieświeży oddech, a do najbardziej – wypadanie zębów.

Rodzaje kiretażu

Sposób przeprowadzania kiretażu dzieli się na otwarty i zamknięty – wszystko zależy od wielkości powstałej kieszonki przyzębnej. Kiretaż zamknięty stosuje się, gdy patologia zęba nie przekracza głębokości pięciu milimetrów. Stomatolog nie musi rozcinać wtedy dziąsła, wystarcza dostęp do korzenia zęba i oczyszczenie go za pomocą przyrządu nazywanego kiretą. Dentysta usuwa też ziarniniaki powstałe w wyniku działania bakterii z toksyn i komórek obronnych organizmu. Z kolei kiretaż otwarty wymaga odsłonięcia dziąsła i uzyskania pełnego wglądu do korzenia. Specjalista dokładnie oczyszcza przestrzeń, a w przypadku rozległych ubytków jest w stanie zaaplikować materiał zastępujący brakującą tkankę.

Po zabiegu

Kiretaż jest przeprowadzany przy znieczuleniu, do tego jest uważany za zabieg dość inwazyjny. Pacjenci uskarżają się najczęściej na takie dolegliwości, jak obrzęk i duża wrażliwość na skrajne temperatury. Chcąc zminimalizować skutki uboczne po kiretażu, należy przestrzegać zaleceń lekarza, nie pić alkoholu i nie palić przez minimum dwie doby po zabiegu, a także kilka dni stosować lekką dietę, która nie wymaga intensywnego żucia.

Udostępnij ten artykuł!