Proteza osiadająca – co to takiego?
Autor: gamadent

Współczesna protetyka proponuje wiele bardzo różnych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Jedną z tych stosowanych od bardzo dawna są protezy zębowe. Dzielą się one na ruchome i stałe. Do tych pierwszych należą między innymi wykonane z akrylu protezy osiadające.

Cechy charakterystyczne protezy osiadającej

Na protezę osiadającą mogą zdecydować się osoby, które całkowicie utraciły zęby. Jest to rozwiązanie, które może zostać wybrane także w przypadku, gdy mamy bardzo rozległe, ale jeszcze nie całkowite braki w uzębieniu. Proteza osiadająca należy do protez ruchomych, a to oznacza, że można ją nie tylko samemu wprowadzić do jamy ustnej, ale także samodzielnie wyjąć. Protezy osiadające wykonuje się z różnych rodzajów tworzywa sztucznego, najczęściej jest to akryl.

Wady protezy osiadającej

Minusem protezy osiadającej jest to, że opiera się ona bezpośrednio na dziąśle, po pewnym czasie dochodzi więc do utraty kości. Stosowanie protezy osiadającej oznacza również, że zmniejszona zostanie siła żucia. W przypadku protezy osiadającej tworzywo, z którego jest wykonana zakrywa znaczną część podniebienia. Może to być przyczyną zaburzeń smaku. Z czasem zanika wyrostek zębodołowy. Powoduje to osiadanie protezy. Stąd też konieczne jest wykonywanie nowej protezy średnio raz na pięć lat. Tego typu proteza może też źle utrzymywać się, wymaga to wówczas stosowania specjalnych klejów do jej mocowania. Wielu pacjentów ma także stosunkowo duże problemy z przyzwyczajeniem się do jej noszenia. Zdarza się również, że nowa proteza powoduje bolesne otarcia, a nawet odleżyny. Nie należy ich lekceważyć. Koniecznie należy pokazać je lekarzowi, aby wykonał poprawki. O usługach naszego gabinetu z zakresu protetyki przeczytacie na stronie http://gamadent.pl/pl_protetyka,21.html.

Zalety protezy osiadającej

Jedną z największych zalet protezy osiadającej jest jej niska cena. Do tego ubezpieczeni pacjenci, jeżeli mają odpowiednie braki w uzębieniu, raz na pięć lat mogą wykonać ją bezpłatnie – za protezę zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. W prywatnych gabinetach koszt wykonania dwóch protez z reguły nie przekracza kwoty 700 złotych. Do tego proteza osiadająca może zostać wykonana bardzo szybko. Wykonanie protezy osiadającej wymaga złożenia maksymalnie pięciu wizyt, na NFZ czas oczekiwania jest trochę dłuższy.

Jak dbać o protezę osiadającą?

Z protezą nie należy spać. Dlatego należy ją zdjąć przed snem i założyć dopiero rankiem. Rano i wieczorem protezę myjemy szczoteczką i specjalną pastą przeznaczona do protez. Po umyciu opłukaną protezę wkładamy do specjalnego pojemniczka – absolutnie nie można wkładać jej do szklanki napełnionej wodą! Przed założeniem rankiem protezy płuczemy ją pod strumieniem wody.

Udostępnij ten artykuł!