Czym charakteryzują się mosty adhezyjne?
Autor: gamadent

Braki w uzębieniu nie wyglądają estetycznie, do tego stanowią one również problem natury medycznej. Sposobów na ich uzupełnienie jest kilka. Jednym z nich są mosty adhezyjne.

Czym są mosty adhezyjne?

Należą one do jednego z rodzajów uzupełnień, które proponuje współczesna protetyka. Mają one tę zaletę, że mogą zostać utrzymane w szczęce bez konieczności stosowania inwazyjnych metod mocowania. Pod mosty adhezyjne nie ma konieczności piłowania zębów, które sąsiadują z tym, na którym będzie zakładany most – podczas ich zakładania jedynie lekko przypiłowuje się i wytrawia szkliwo. Zabieg zakładania mostka adhezyjnego jest bezbolesny, przeprowadza się go bez znieczulenia. Wśród mostów adhezyjnych wyróżnić można następujące rodzaje:

  • Virginia;
  • Maryland;
  • Rochette.

Jak mocowane są mosty adhezyjne?

Mosty adhezyjne utrzymywane są na sąsiednich zębach za pomocą specjalnych retainerów wykonanych z metalu lub włókna szklanego. W miejsce retainerów często stosowane są specjalne skrzydełka. Most adhezyjny mocowany jest również przy pomocy żywicy kompozytowej. Rodzaj mocowania mostu dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Most wykonywany jest na podstawie wcześniej przygotowanego wycisku.

Jakie są wskazania do mostów adhezyjnych?

Na mosty adhezyjne mogą zdecydować się osoby, które chcą uzupełnić braki pojedynczych zębów. Zęby, które będą sąsiadować z mostem, muszą być stabilne i zdrowe, gdyż to one będą stanowić oparcie dla mostu. Na most adhezyjny mogą zdecydować się również osoby, które wybrały jako metodę uzupełnienia braków w uzębieniu implanty oraz osoby, które będą uzupełniać braki w uzębieniu, wstawiając mosty stały. W tym przypadku mosty adhezyjne będą pełnić swoją rolę tylko tymczasowo. Mosty adhezyjne stosowane są często także w trakcie leczenia ortodontycznego u tych pacjentów, którzy nie mają zawiązków zębów.

Czym są przeciwwskazania do zakładania mostów adhezyjnych?

Niestety, mimo wielu zalet mostów adhezyjnych, nie można założyć ich wszystkim pacjentom. Nie stosuje się ich u pacjentów mających rozchwiane zęby, na których mosty będą się opierać. Także w przypadku próchnicy na tych zębach nie stosuje się mostów adhezyjnych. Przeciwwskazaniem do założenia mostu adhezyjnego jest też bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Również w przypadku niektórych wad zgryzu założenie mostu adhezyjnego nie jest wskazane. Zastosowanie mostu adhezyjnego nie jest możliwe także u osób uczulonych na nikiel.

Mosty adhezyjne mają wiele zalet. Największa z nich to fakt, iż zakładanie mostu adhezyjnego nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich. Plusem jest także ich niższa cena.

Udostępnij ten artykuł!