Jak powinna wyglądać bezpieczna wizyta u dentysty w dobie koronawirusa?
Autor: gamadent

Praca stomatologów (ze względu na długie przebywanie z pacjentem twarzą w twarz) jest wyjątkowo ryzykowna pod kątem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, . Jednak przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności, ryzyko zarażenia się COVID-19 podczas wizyty jest minimalne. Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby w czasie pandemii poczuć się bezpiecznie w fotelu dentystycznym.

Czy powinienem umówić się na wizytę, jeśli mój przypadek nie jest nagły?

Regularne kontrole dentystyczne są wskazane, nawet w czasie pandemii (oczywiście z kilkoma zastrzeżeniami). Odkładanie wizyty może stworzyć poważne zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ istnieje wyraźny związek między stanem dziąseł, a cukrzycą oraz chorobami serca.

Okres lockdownu nie wpłynął pozytywnie na stan naszych zębów. Niestety, znacząco pogorszyła się nasza dieta, a wraz ze zwiększonym spożyciem produktów bogatych w cukier – takich jak słodycze i napoje gazowane – coraz więcej pacjentów zmaga się z próchnicą.

Jak powinna wyglądać bezpieczna wizyta u dentysty w dobie koronawirusa?

Ponieważ ludzie mogą rozprzestrzeniać SARS-CoV-2, nawet jeśli nie mają objawów, dentyści wprowadzili szereg środków ostrożności. Różnice w Twojej wizycie powinny zacząć się jeszcze przed wejściem do gabinetu. Pierwszym krokiem będzie wypełnienie kwestionariusza – jest to przybliżona kontrola stanu zdrowia, która obejmuje pytania dotyczące występowania kaszlu lub gorączki oraz potencjalnego kontaktu z osobami zakażonymi COVID-19.

Aby ograniczyć ryzyko dentyści spotykają się z mniejszą liczbą pacjentów każdego dnia, a także proszą o przyjście na ściśle wyznaczoną godzinę. Dzięki takiemu działaniu, zmniejsza się potencjalna liczba interakcji każdego pacjenta. Tuż po wejściu do gabinetu, mierzona jest temperatura. Zaleca się, aby każdy pacjent przed spotkaniem ze stomatologiem zdezynfekował ręce i dodatkowo ograniczał dotykanie przedmiotów znajdujących się zarówno w poczekalni, jak i w gabinecie.

Pamiętaj, aby być szczerym wobec stomatologa – jeśli czujesz się źle lub podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą chorą, natychmiast odwołaj wizytę. Odpowiedzialność społeczna odgrywa teraz najważniejszą rolę.

Czy zmieniły się procedury dentystyczne?

COVID-19 nie jest pierwszą epidemią, która zmienia stomatologię oraz świat medycyny. Wiele środków ochrony osobistej zostało wzmocnionych już w latach 80. podczas epidemii HIV i AIDS. Teraz, w obliczu obaw związanych z sytuacją epidemiologiczną, zabezpieczenia zostały podwojone. W wielu gabinetach stomatologicznych zaczęto stosować płukanie (mieszaniną rozcieńczonego nadtlenku wodoru lub jodu) jamy ustnej.

Podczas niektórych zabiegów dentyści stosują również koferdam, czyli cienki arkusz gumy zakrywający usta pacjenta. Odsłonięte zostają tylko te zęby, które wymagają leczenia. Blokując w ten sposób wydzielanie śliny, zmniejsza się ryzyko wytwarzania aerozoli z wirusami.

Pandemia prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej, dlatego nie powinieneś odsuwać wizyt u stomatologa w nieskończoność. Pamiętaj, że kondycja zębów i dziąseł wpływa na stan Twojego zdrowia oraz dobre samopoczucie.

Udostępnij ten artykuł!