Jak dbać o ruchomy aparat ortodontyczny?
Autor: gamadent

Regularne czyszczenie aparatu ortodontycznego ma tak same ważne znaczenie jak codzienne szczotkowanie zębów. Tyczy się to zarówno aparatów stałych, jak i ruchomych. Zaniedbania w tym zakresie mogą zakończyć się brzydkim i uciążliwym dla otoczenia zapachem z jamy ustnej, intensywnym rozwojem próchnicy, a nawet owrzodzeniami, które będą wymagać długiego leczenia. Jak dbać o ruchomy aparat ortodontyczny?

Czym czyścić?

Do czyszczenia ruchomego aparatu ortodontycznego można wykorzystać zwykłą pastę i szczoteczkę do zębów. Jeśli chodzi o szczoteczkę, to należy postawić na taką, która ma miękkie włosie. Dzięki temu unikniemy porysowania tych części aparatu, które wykonane zostały z akrylu. Warto jednak zaopatrzyć się również w specjalne szczoteczki mające kształt wyciorków. Pozwolą one na dokładne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc, których nie brakuje w przypadku aparatów ruchomych. Zagłębienia między drucikami najlepiej czyści się nicią dentystyczną. Dzięki niej można dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia.

Dodatkowe zabiegi

Jeśli zależy nam na tym, aby aparat był wyczyszczony naprawdę po mistrzowsku, warto sięgać po środki do mycia protez. Idealnie sprawdzają się tabletki aktywne oraz specjalne proszki. Można po nie sięgać bez obaw – ich stosowanie nie odbije się negatywnie na aparacie. Preparaty te są delikatne dla zastosowanych materiałów, a jednocześnie bezlitosne dla bakterii, które chętnie zasiedlają aparat ortodontyczny.

Przechowywanie także jest ważne

Odpowiednia troska o aparat ortodontyczny to nie tylko jego regularne mycie. Duże znaczenie ma także to, jak aparat przechowujemy. Kiedy nie jest noszony, powinien znajdować się w zamykanym pudełku. Przynajmniej kilka razy w tygodniu należy je dokładnie umyć, a także zdezynfekować. Sprawdzi się w tym wypadku nawet zwykła woda utleniona.

Czego nie wolno robić?

Do czyszczenia aparatu ortodontycznego nie nadają się takie środki, jak mydło czy płyn do naczyń. Nie usuną one bakterii w wystarczającym stopniu, a powstające mydliny trudno wypłukać z zagłębień, których w aparacie nie brakuje. W efekcie mogą one dostać się do jamy ustnej, powodując liczne podrażnienia, pieczenie, a nawet ból. Również zwykła gąbka czy ściereczka nie są dobrym wyborem. Z ich pomocą nie dotrzemy bowiem do trudno dostępnych miejsc, a tym samym nie wyczyścimy aparatu dokładnie.

Każdy, kto zdecydował się na noszenie ruchomego aparatu ortodontycznego, musi pamiętać o tym, aby regularnie go czyścić. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów w obrębie jamy ustnej.

Udostępnij ten artykuł!